Jaki podatek od darowizn od nieruchomości obciążonej kredytem?

13.05.2016 10:00 (aktualizacja: )

Ile warta jest nieruchomość? Odpowiedź wydaje się oczywista – tyle, ile zapłacił za nią nabywca albo tyle, ile wynika z wyceny na podstawie cen rynkowych w okolicy. A ile warta jest nieruchomość, obciążona kredytem hipotecznym?

Jaki podatek od darowizn od nieruchomości obciążonej kredytem?

Źródło: YAY foto

Spadki i darowizny, uzyskane od członków najbliższej rodziny,z podatku są zwolnione. Ale kiedy już sprawa dotyczy dalszych krewnych lub osób niepołączonych więzami rodzinnymi, podatek trzeba płacić. Wtedy pojawia się kwestia wyceny nieruchomości. Tę wycenę komplikuje sytuacja, w której nieruchomość obciążona jest kredytem hipotecznym.

Oddadzą otrzymane w spadku udziały w nieruchomości

Mężczyzna, jak wyjaśnił we wniosku o interpretację do izby skarbowej, wraz ze swoją partnerką, zbudował dom na kredyt. Jednak partnerka zmarła, a przypadającą na nią część domu została w równych częściach odziedziczona przez jej matkę i brata. Jak poinformował mężczyzna, nadal zamieszkuje ten dom i ponosi związane z tą nieruchomością wydatki. Wyjaśnił też, że matka i brat zmarłej zdecydowali się przekazać mu odziedziczone udziały w ramach darowizny.

>>> Do spadków sprzed 2007 nie zastosujesz ulgi nielimitowanej <<<

Tę operację nieco skomplikował fakt, że mężczyzna ze zmarłą nie byli małżeństwem, a więc ewentualna darowizna byłaby obciążona podatkiem od spadków i darowizn. Przypomnijmy, że darowizny między osobami niespokrewnionymi, którzy są zaliczeni do III grupy podatkowej, są objęte najwyższym podatkiem.

Poza tym dom był obciążony kredytem hipotecznym. Został on zaciągnięty przez zmarłą, ale wnioskujący poręczył kredyt i obecnie go spłaca. Szacunkowa wartość domu wynosiła 350 tys. zł i mniej więcej taka była wartość rat pozostających do spłaty, zaś w hipoteka kaucyjna, którą objęty był dom, wynosiła 377 tys. zł.

Liczy się wpis w hipotece

Podatnik chciał wiedzieć, jak należy wyliczyć wartość nieruchomości, a w efekcie też wartość darowizn, jaką zamierzają mu przekazać krewni zmarłej. Izba Skarbowa w Katowicach, w interpretacji z 10 maja bieżącego roku stwierdziła, że wartość nieruchomości jest równa jej wycenie rynkowej pomniejszonej o ciążące na niej długi. Mówi o tym art. 7 ust. 1 podatku od spadków i darowizn.

Za długi ciążące na nieruchomości uważa się wszelkie pieniężne roszczenia cywilnoprawne, związane z przedmiotem nabycia. Takim długiem jest oczywiście wpis do hipoteki

I to kwota wpisana do hipoteki nieruchomości jest kluczowa dla wyliczenia ogólnej wartości darowizny. „Dla kwestii ustalenia podstawy opodatkowania nie ma znaczenia jaka kwota kredytu pozostała do spłacenia. Istotna jest kwota hipoteki, którą została obciążona opisana we wniosku nieruchomość” – czytamy w interpretacji.

Skoro więc w przedmiotowej sprawie wartość wpisu w hipotece przewyższa wycenę nieruchomości, to oznacza, że wartość odziedziczonych udziałów a następnie przekazanych w darowiźnie dla celów podatkowych będzie wynosić 0 zł.

Podatek jest, ale równy 0 zł

Urzędnicy zastrzegli, że w danym wypadku przekazanie darowizn od krewnych zmarłej partnerki będzie objęta obowiązkiem podatkowym, tyle że nie powstanie zobowiązanie podatkowe. Tłumacząc na prostszy język – wysokość zobowiązania podatkowego będzie równa 0 zł.

Marek Siudaj, Tax Care