Jak potwierdzić tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel

Redakcja PIT.pl

14 lipca weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych. Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel? Materiały szkoleniowe znajdziecie na specjalnej platformie szkoleniowej udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

w mObywatel potwierdzisz swoją tożsamość

Źródło: ministerstwo cyfryzacji

Przypominamy, że mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach: 

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty, 
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do udziału szkoleniach. „Materiały, które przygotowaliśmy, są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę – nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dowodu i marnujemy czas czy czegoś nie załatwimy” – wyjaśnia minister Janusz Cieszyński. 

Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe –instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel. „Zależy nam na tym, żeby przeprowadzać użytkowników w procesie krok po kroku. Chcielibyśmy,  żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych. Dlatego udostępniliśmy bezpłatne szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników” – dodaje minister cyfryzacji. 

Po zapoznaniu się z materiałami czeka na Was test ze znajomości aplikacji mObywatel. Jeśli poprawnie go rozwiążecie, otrzymacie certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia. To fajna opcja szczególnie dla urzędników i przedsiębiorstw – pracownicy mogą sobie wydrukować certyfikat i powiesić w widocznym miejscu dając sygnał, że ta cyfrowa usługa weszła na stałe do ich działalności” – wyjaśnił Janusz Cieszyński.  

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Inne podatki