Ile firm skorzysta z obniżki podatku CIT?

20.04.2018 12:00 (aktualizacja: )

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że obniżenie stawki podatku dochodowego dla osób prawnych z 15 do 9 proc. obejmie aż … 90 proc. podatników CIT.

Ile firm skorzysta z obniżki podatku CIT?

Ile firm skorzysta z obniżki podatku CIT? / YAY foto

Choć pojawiły się głosy ekspertów i ekonomistów, że propozycja obniżenia stawki podatku CIT z 15 do 9 proc. będzie dotyczyła niewielu, to premier przekonuje, iż w Polsce mamy 460 tys. firm, które płacą podatek CIT. Obniżka stawki podatkowej ma dotyczyć aż 400-420 tys. z nich. W tych firmach znajduje zatrudnienie 60 proc. pracujących. Odpowiadają one za 77 proc. inwestycji.

Eksperci oceniają: Mały CIT tylko dla spółek o niskiej rentowności

Jaki będzie koszt obniżenia stawki podatku CIT?

Choć minister Jadwiga Emilewicz wyjaśnia: - „To, jaki będzie tego skutek dla dochodów sektora finansów publicznych, czyli dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, zależy od tego, jaki ostatecznie wariant realizacji tego postanowienia zarekomenduje rządowi Ministerstwo Finansów. Wiem, że prace obliczeniowe trwają, a ich wyniki powinny się pojawić w ciągu miesiąca. „ to premier Mateusz Morawiecki pytany o koszty tej zmiany powiedział, że to może być ok. 500 - 600 mln zł.

Preferencyjna 8,5% stawka podatku CIT od dochodów F.I.N.N. z tytułu najmu nieruchomości mieszkalnych

Jak ocenia wiceminister finansów Paweł Gruza niższy podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorców mógłby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

/ks