Sejm uchwalił nowe przepisy. Od lipca 2023 r. wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn

Grupowe ubezpieczenia na życie pracowników oraz ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków są dość często stosowaną formą wsparcia podwładnych. Czy jednak zapłacona przez zakład pracy składka na ubezpieczenie grupowe jest przychodem pracownika i stanowi koszt uzyskania przychodu pracodawcy?
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
a także wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Konieczność zaliczenia do przychodu pracownika składek na ubezpieczenie grupowe zapłacone przez zakład pracy uzależnione jest od tego, kto jest osoba uprawnioną do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego. Jeżeli osobą uprawnioną jest pracownik wówczas zapłacone na jego rzecz składki ubezpieczeniowe będą stanowiły dla niego przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. Jeżeli jednak stroną uprawnioną będzie pracodawca wówczas przychód ten po stronie pracownika nie wystąpi. Przy czym należy zaznaczyć, że dotyczy to również pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest pismo Ministra Finansów z 31 października 1995 roku, sygn. PO 5/1-0788-3656/95. Zgodnie z nim ,,w przypadku, gdy zakład pracy:
wówczas wartość płaconych składek przez zakłady pracy na ubezpieczenie pracownika nie stanowi przychodu pracownika i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych’’.
Możliwość zaliczenia opłaconych przez pracodawcę składek ubezpieczenia na życie pracownika reguluje art. 16 ust. 1 pkt. 59 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z nim składki opłacone za pracownika zatrudnionego na podstawie stosunku pracy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I, jak również grup 1 i 2 działu II, wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. Chodzi m.in. o kapitałowe ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe.
Potwierdzeniem jest wyrok Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 09 sierpnia 2011 roku, sygn. IBPBI/2/423-553/11/MO, w którym stwierdzono, że ,, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników umów ubezpieczenia:
Iwona Karkus
VAT.pl
PRZEJDŹ DO DARMOWEJ BAZY E-PORAD