Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

ePIT 2010: zachowaj UPO do końca 2016 roku

Katarzyna Sudaj 18.04.2011 09:00 (aktualizacja: )

Pozostały już tylko 2 tygodnie na wypełnienie obowiązku rozliczenia przed fiskusem dochodów uzyskanych w 2010 roku i złożenia zeznania rocznego PIT. Do 2 maja 2011 roku powinniśmy wypełnić:

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto wysłać PIT przez internet, bez konieczności podpisu elektronicznego. e-PIT zaoszczędzi nasz czas (nie trzeba stać w kolejce na poczcie) i papier (nic nie trzeba drukować, a jeśli już, to tylko jedną kartkę zamiast czterech czy siedmiu). Wygodnie siedząc w domu przed komputerem, szybko uporamy się z powszechnie nielubianym obowiązkiem wypełnienia PIT-a. Warto też wiedzieć, że rozliczenie przez internet przyśpiesza zwrot nadpłaconego podatku. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę, gdzie i kolejki na poczcie i w urzędach skarbowych będą długie, a system wysyłki internetowej obciążony.

pobierz bezpłatny program e-pity 2010 i rozlicz PIT przez internetTa forma składania PIT-a staje się coraz popularniejsza. W kwietniu Ministerstwo Finansów podało, że w tym roku już ponad 3,5 mln zeznań za 2010 podatnicy złożyli za pośrednictwem internetu. Również szeroko zaplanowana akcja informacyjna Ministerstwa Finansów promuję tę formę rozliczeń.

Wysyłając PIT on-line obowiązkowo należy pobrać UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. UPO to jedyny dowód dla fiskusa potwierdzający otrzymanie naszego elektronicznego zeznania. Po wysłaniu elektronicznego PIT-a, podatnik otrzyma numer referencyjny. A on pozwoli pobrać z systemu UPO, po komunikacie „System 200”, czyli po automatycznym sprawdzeniu i zatwierdzeniu poprawności danych identyfikacyjnych i informacyjnych z PIT-a.

Pobieramy UPO, zapisujemy plik na dysku twardym komputera i ... czy to już koniec? Niby tak, coroczny obowiązek rozliczenia się z fiskusem spełniony. Jednak nie zapominajmy, że UPO należy tak samo jak papierowy dokument potwierdzający złożenie PIT-a (np. pocztowe potwierdzenie nadania listem poleconym), przechowywać przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że elektroniczny plik z UPO musimy przechowywać aż do 1 stycznia 2017 roku.

I to może oznaczać kłopoty. O ile wydrukowany dokument, wpięty w segregator, czy teczkę, raczej bezpiecznie przeleży w szafie ten czas, o tyle z elektronicznym plikiem może stać się wiele złego.

Każdy użytkownik wie, że przeciętnie raz w roku należy zrobić gruntowne porządki w komputerze, czyli format C:. Do tego dochodzi możliwość zainfekowanie wirusem komputerowym, czy usunięci e po pewnym czasie pliku przez nieuwagę. Dlatego chcąc wyostrzyć czujność naszych czytelników, zwracam uwagę, że warto zapisać np. dwie wersje elektroniczne pliku: na dysku twardym komputera i dodatkowo zrobić archiwum na płycie CD/DVD. Oprócz tego można wydrukować tą jedna stronę - przezorny (podatnik), zawsze ubezpieczony. Tym bardziej, że to na nas ciąży obowiązek udowodnienia przed urzędnikiem ze skarbówki, iż w terminie złożyliśmy PIT roczny.

Katarzyna Sudaj
Bankier.pl