e-mikrofirma do wysyłki nowego JPK_VAT czasowo niedostępna

Katarzyna Sudaj

Ministerstwo Finansów poinformowało podatników w komunikacie technicznym o czasowym wyłączeniu serwisu e-mikrofirma.mf.gov.pl. Kilka dni temu uruchamiano nową wersję aplikacji e-mikrofirma do składania JPK_VAT z deklaracją. Coś jednak poszło nie tak.

» Od 2 listopada problem z przetwarzaniem plików JPK. Status 120. Nie wysyłaj ich ponownie


Źródło: shutterstock.com

Serwis internetowy e-mikrofirma.mf.gov.pl, jak i aplikacja e-mikrofirma z powodów technicznych zostały czasowo wyłączone.

Być może powodem jest usunięcie problemów związanych z autoryzacją za pomocą sum kontrolnych z części ewidencyjnej, które aplikacja żądała w formie niezaokrąglonej. A przecież według przepisów należy zaokrąglać te wielkości.

e-mikrofirma do wysyłki nowego JPK_VAT czasowo niedostępna
Źródło: screen własny, PIT.pl

Nowe JPK_VAT po raz pierwszy do 25 listopada

Przypomnijmy, że z pomocą aplikacji e-mikrofirma można wystawić i zapisać faktury krajowe, stworzyć ewidencję VAT oraz wygenerować pliki JPK_VAT i JPK_FA. Po raz pierwszy nowe pliki JPK_VAT trzeba złożyć do 25 listopada.

O przywróceniu działania aplikacji e-mikrofirma resort finansów poinformuje w osobnym komunikacie.

[aktualizacja z godz. 13:10]: Pozostałe bezpłatne narzędzia do wysyłki JPK również nie działają. Z powodów technicznych aplikacje e-mikrofirma, formularz interaktywny i Klient JPK WEB zostały czasowo wyłączone .

Dopiero w poniedziałek rano, 9 listopada pojawił się komunikat o usunieciu kłopotów technicznych i resort finansów przywrócił dostępność bezpłatnych narzędzi do obsługi JPK_VAT z deklaracją.

JPK Jednolity Plik Kontrolny