Dwa numery kont w liście z ZUS. Na które płacić składki w 2018 r.?

Iwona Maczalska 06.12.2017 11:00 (aktualizacja: )

ZUS wysyła listy polecone do płatników ZUS, zawierające nowy indywidualny numer rachunku bankowego, służący do opłacania składek ZUS od stycznia 2018 roku. Co jednak w przypadku, gdy w liście płatnik ma wskazane dwa osobne numery kont bankowych?

Dwa numery w liście od ZUS zamiast jednego a składki 2018

Dwa numery w liście od ZUS zamiast jednego a składki 2018 / YAY foto

 

Z uwagi na zmieniające się zasady opłacania składek ZUS od stycznia 2018 rokuprzedsiębiorcy powinni oczekiwać na list polecony z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zawierający Indywidualny Numer Rachunku Bankowego. Na numer ten od stycznia będzie bowiem musiał jednym przelewem wpłacać sumę wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, FP, FGŚP oraz FEP.

Wielu przedsiębiorców list ten już otrzymało. Pozostali powinni oczekiwać go najpóźniej do końca grudnia. Jeśli takiego listu nie otrzymają powinni czym prędzej skontaktować się w tej sprawie z najbliższym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bowiem bez Indywidualnego Numeru Rachunku Bankowego nie będzie możliwości dokonania zapłaty składki ZUS od 1 stycznia 2018 roku.

Płatnicy, którzy nie mają możliwości osobistego stawienia się w placówce ZUS mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki numerów kont ZUS. Wyszukiwarka dostępna jest na stronie https://www.eskladka.pl/www.eskładka.pl.

<< Zmiany w opłacaniu składek ZUS od 1 stycznia 2018 roku >>

W liście od ZUS miał być jeden numer rachunku, a są dwa. Dlaczego?

Zdarza się, że płatnik ZUS otrzyma dwa numery rachunku bankowego. Ma to miejsce w przypadku, gdy płatnik oddzielnie rozlicza składki na dwóch zakresach np. oprócz składek z działalności gospodarczej rozlicza również składki za zatrudnioną nianię. Jeden z numerów rachunku jest więc przypisany bezpośrednio płatnikowi, a drugi zatrudnionej przez niego niani.

Dwa numery otrzymują również Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, czy Powiatowe Urzędy Pracy, które dokonują osobnego rozliczenia składek za pracowników i świadczeniobiorców.

Płatnik, którzy otrzymał dwa osobne rachunki bankowe zobowiązany jest opłacać składki osobno z każdego zakresu – na wskazane w liście z ZUS numery kont bankowych.

Iwona Maczalska, PIT.pl