Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Do którego kraju najczęściej delegowani są polscy pracownicy?

W 2018 roku ZUS wydał ponad 600 tys. zaświadczeń A1 dla osób, które przemieszczają się zawodowo w obszarze Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Zaświadczenie potwierdza, że do wskazanej w nim osoby stosuje się tylko polskie przepisy w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Największy udział w liczbie wszystkich zaświadczeń A1 mają te wydane dla pracowników delegowanych oraz osób wykonujących pracę w kilku państwach członkowskich.

Do którego kraju najczęściej delegowani są polscy pracownicy?

Niemcy to kraj, do którego najczęściej są delegowani polscy pracownicy (51,27% wszystkich A1 wydanych dla delegowania). Kolejne państwa docelowe to Francja (11,57 %), Belgia (7,56%), Holandia (6,37 %) i Szwecja (5,59 %).

Dla kogo jeszcze zaświadczenie A1 z ZUS?

Zaświadczenia A1 dostają również ubezpieczeni spoza UE, EOG lub Szwajcarii, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa ale wykonują pracę w Polsce. Aż 97% stanowili łącznie Ukraińcy (ok. 23 tys. zaświadczeń) i Białorusini (ok. 3 tys. zaświadczeń).

Wniosek o zaświadczenie A1 można złożyć w placówkach ZUS (osobiście lub pocztą) oraz przez internet na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Sprawdź które wnioski możesz złożyć poprzez PUE.

liczba zaświadczeń wydanych w 2018 r. - 600 tys.

Źródło: ZUS

ZUSDelegacja