Dług przedsiębiorców wobec ZUS

Swoje długi wobec ZUS powoli regulują mali przedsiębiorcy, u których zadłużenie na koncie powoduje wypadnięcie z ubezpieczenia a co za tym idzie utratę prawa do bezpłatnego leczenia. To wcale nie oznacza, że wszystkie firmy pozbyły się długów.

We Wrocławiu największym dłużnikiem jest firma, której dług wobec ZUS wynosi 23 196 287,18 zł, W Wałbrzychu jedno z przedsiębiorstw ma do spłacenia 7 680 000 zł a w Legnicy 2 227 110,01 zł. W całej Polsce zadłużonych jest 1 514 833 płatników na kwotę 30 082 973 184,03.

 

<< 1,3 mln płatników ZUS ma zaległości składkowe >>

 

ZUS w całej Polsce upomni się w pierwszej kolejności o te zaległości, dla których termin przedawnienia jest najbliższy.

Do wszystkich zadłużonych na kwotę wyższą niż 6,60 zł przedsiębiorców, ZUS wysyłał listy z informacją o stanie konta. Swoje zobowiązania uregulowało wielu dolnośląskich przedsiębiorców, ale jak widać na zusowskich kontach ciągle brakuje wpłat od niektórych firm. Dług na niektórych kontach powstał, dlatego, że po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości.

- Zadłużenie na koncie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które dobrowolnie płacą na ubezpieczenie chorobowe, może oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego – przestrzega Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeżeli ktoś nie może spłacić zadłużenia od ręki może starać się o rozłożenie długu na raty. Pomoże mu w tym doradca ds. ulg i umorzeń – zapewnia Iwona Kowalska.

Z doradcą można spotkać się osobiście na sali obsługi klientów bądź skontaktować telefonicznie.

Kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń na Dolnym Śląsku:

Wałbrzych: 74 649 73 31
Kamienna Góra: 75 646 86 55
Wrocław: 71 360 61 61 (Oddział), I Inspektorat we Wrocławiu: 71 360 68 98, II Inspektorat
we Wrocławiu 71 360 66 31
Legnica: 76 876 43 91

 

Zadłużenie w skali Polski

Obecnie ZUS ma zarejestrowanych 2,4 mln aktywnych kont składkowych, na które spływają wpłaty. W ciągu pierwszych czterech miesiącach funkcjonowania jednego przelewu do ZUS prawie 3,4 mld zł wpłat zostało zaksięgowanych na zaległości przedsiębiorców. Pozytywnym skutkiem wprowadzenia e-składki ZUS (indywidualnego rachunku bankowego) jest prawie całkowite wyeliminowanie błędnych przelewów na indywidualne rachunki składkowe. Przed rokiem, w okresie od stycznia do maja 2017 roku, do ZUS trafiło aż 114 tys. niezidentyfikowanych wpłat. Natomiast w tym roku w analogicznym przedziale czasowym było jedynie 161 takich wpłat. Są one na bieżąco przypisywane do właściwych kont. Przy 2,4 mln aktywnych płatników, odsetek błędnych przelewów spadł, więc do wartości poniżej granicy błędu statystycznego.

To zestawienie pokazuje, że sprawdził się nowy sposób polegający na przelewaniu składki na jedno, indywidualne konto. Wcześniej każdy przedsiębiorca musiał wpłacać składki na trzy lub nawet cztery (wraz ze składką na Fundusz Emerytur Pomostowych) różne rachunki wpisując do przelewu dane identyfikujące nadawcę. Dziś każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki globalnie, bez podziału na poszczególne fundusze.

 

Źródło: Iwona E. Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego ZUS.pl