Brak bonu turystycznego w PUE. Złóż reklamację do Polskiego Biura Turystycznego

Iwona Maczalska

Od 1 sierpnia możliwa jest aktywacja bonu turystycznego w PUE. Okazuje się jednak, że wiele rodzin pomimo posiadania uprawnień do bonu, nie widzi go w platformie. Rozwiązaniem problemu jest złożenie wniosku do Polskiego Biura Turystycznego, o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Aby skorzystać z bonu jeszcze w tym roku, wniosek do POT należy wysłać jak najszybciej.

» Brak bonu turystycznego w PUE. ZUS radzi, co robić

Polski Bon Turystyczny bije rekordy popularności. Wiele rodzin wykorzystało go już w pierwszych dniach sierpnia, inni chcą skorzystać z bonu jeszcze do końca wakacji. Jak się okazuje, nie każda rodzina będzie miała takie możliwości. Wszystko przez brak bonu turystycznego w PUE ZUS.

Bon turystyczny - reklamacja do POT

Źrodło: shutterstock.com

Brak bonu turystycznego w PUE ZUS

Zaraz po uruchomieniu opcji aktywacji bonu turystycznego w PUE ZUS, pojawiły się pierwsze sygnały o problemach z pobieraniem bonu turystycznego. Jak się okazuje, nie każda rodzina widzi bon na swoim koncie w platformie. Brak bonu jest równoznaczny z brakiem możliwości jego aktywowania i tym samym dokonania płatności bonem w obiektach turystycznych.

» Jak uzyskać bon turystyczny? Aktywuj go w PUE

Jak tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych ,,bon turystyczny bez problemu może aktywować dokładnie ten rodzic, który wcześniej wnioskował o przyznanie świadczenia 500+. ZUS dokonuje bowiem zaciągania danych wyłącznie od płatników, którzy za pośrednictwem swojego konta składali wnioski o świadczenie wychowawcze 500+”. Nie w każdym przypadku jest to jednak rozwiązanie. Do redakcji PIT.pl dochodzą sygnały o braku bonu, na koncie jednego i drugiego rodzica. To nie wszystko. Czytelnicy donoszą również o brakującym bonie na jedno z dzieci (w PUE znajduje się bon tylko na jedno dziecko, a w rodzinie jest dwoje dzieci).

» Bon turystyczny. ZUS podpowiada jak założyć konto na PUE

Jak złożyć reklamację do POT?

Rodziny mające problem z aktywacją bonu turystycznego, mogą złożyć reklamację do Polskiej Organizacji Turystycznej. Reklamacji należy dokonać poprzez złożenie wniosku o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Wniosek można złożyć zarówno w wersji papierowej, jak i poprzez platformę PUE. Wnioski papierowe wysłać należy na adres ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka. Wzór wniosku dostępny jest na stronie www.bonturystyczny.gov.pl.

POT rozpatrzy wniosek i wyda decyzję

Instytucją odpowiedzialną za rozpatrzenie wniosku o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu, jest Polska Organizacja Turystyczna. Organizacja ta będzie również wydawała ostateczne decyzje w sprawie bonów. Jak donosi ZUS.pl ,, Jeżeli bon zostanie przyznany przez POT, zakładka [Polski Bon Turystyczny] będzie widoczna na PUE ZUS u osoby uprawnionej do bonu. Jeżeli zostanie przyznane uprawnienie dla brakującego dziecka, na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] będzie widoczne świadczenie dla dziecka, a dotychczasowa wartość bonu zwiększy się.”.

W jakim terminie POT rozpatrzy reklamację?

Termin rozpatrzenia reklamacji przez POT nie jest znany. Jak można dowiedzieć się z infolinii POT, ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków (aktualnie ponad 30 tys.), na rozpatrzenie rodziny poczekają najwcześniej do końca września. Niewykluczone, że czas ten się wydłuży. Dla wielu rodzin oznacza to, że z bonu turystycznego w wakacje 2020 roku nie skorzystają.

Polski Bon TurystycznyKoronawirus w Polsce