Bez ulgi na dziecko pracujące za granicą

Rodzic, który wychowuje studiujące dziecko do 25 roku życia ma prawo do zastosowania ulgi prorodzinnej. Co jednak w przypadku, gdy dziecko w roku podatkowym zarabiało zagranicą?

W takiej sytuacji musi zostać spełniony dodatkowy warunek: dziecko nie może w roku podatkowym uzyskać podlegających opodatkowaniu dochodów przekraczających określony limit. - Obecnie limit ten wynosi 3089 zł. Kwotę tę należy odróżnić od kwoty 3091 zł, która odnosi się do kwoty wolnej od podatku w 2011 roku. Teoretycznie może się więc zdarzyć, że dziecko nie zapłaci ani złotówki podatku, a pomimo to rodzic straci prawo do ulgi prorodzinnej - tak będzie, gdy dziecko zarobi dokładnie 3090 zł – wyjaśnia Łukasz Tabor, radca prawny w Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz.

Sprawa jest prosta, gdy studiujące dziecko zarabiało w Polsce. Jego dochody opodatkowane są w kraju, więc kwestia, czy limit 3089 zł został przekroczony nie budzi żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Co jednak w sytuacji, gdy dziecko uzyskało dochody w innym państwie, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania?

- W powyższych umowach mogą być stosowane dwie zasady wyłączające podwójne opodatkowanie tych samych dochodów – zasada proporcjonalnego odliczenia albo zasada zwolnienia z progresją. W przypadku obowiązywania tej pierwszej zasady, dochody zagraniczne z pracy należy ująć w polskim zeznaniu podatkowym, nawet jeśli dodatkowe ulgi i odliczenia, a także odliczany podatek zagraniczny pozwolą na wyeliminowanie podatku do opłacenia w Polsce – mówi Łukasz Tabor.

- Jeśli zaś zastosowanie ma druga z powyższych zasad, dochodów zagranicznych nie wykazuje się, chyba że oprócz kwot uzyskiwanych za granicą uzyskiwało się również przychody w Polsce, wtedy kwoty zagraniczne trzeba wykazać. Jaki to ma jednak związek z problematyką prawa do ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że pierwsza z wymienionych metod jest dla podatnika niekorzystna, druga wręcz przeciwnie – dodaje nasz ekspert.

<< czytaj całość

Barbara Sielicka 
Bankier.pl 
b.sielicka@bankier.pl