Od 15 stycznia jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe dla osób na zleceniu

Obecnie regułą jest przeprowadzanie pojedynczych kontroli przedsiębiorcy. A zatem kolejna kontrola musi wstrzymać się do czasu zakończenia jej prowadzenia przez poprzedniego kontrolującego. Sytuacja ta ma się zmienić, a prowadzenie kontroli równoległych odbywać się ma m.in. pod warunkiem, że będzie to korzystne dla kontrolowanego.
Źródło: YAY foto
Obecnie równoczesne prowadzenie kontroli możliwe jest tylko w szczególnych przypadkach, m.in. gdy:
Dopuszczalne jest również obecnie równoczesne prowadzenie kontroli równolegle w różnych zakładach lub wyodrębnionych częściach przedsiębiorstwa.
Projektowana zmiana przepisów wprowadzić ma dodatkowe przypadki, w których dopuszczalne będzie równoległe prowadzenie kontroli przedsiębiorcy. Ma ona być wykonywana w przypadku, gdy jest to korzystne dla kontrolowanego. Co więcej, kontrola równoległa musi dotyczyć tego samego przedmiotu a jej przeprowadzenie ma być obligatoryjne (a nie jedynie fakultatywne, wszczynane przez organ w związku z określonym stanem sprawy).
Jeżeli taki organ wszczynać będzie kontrolę obligatoryjną, a w zakładzie prowadzona będzie inna kontrola (fakultatywna lub obligatoryjna), to przedsiębiorca będzie mógł wyrazić zgodę również na tę kolejną, równoległą kontrolę, ewentualnie będzie mógł o jej przeprowadzenie sam zawnioskować.
Wprowadzenie zasady ma przyspieszyć czas prowadzenia kontroli i ograniczyć czas, jaki przedsiębiorstwo musi poświęcić obowiązkom nakładanym przez sprawdzających.
Piotr Szulczewski, PIT.pl