Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Będzie nowa preferencyjna stawka podatku CIT

Piotr Szulczewski

Rząd pracuje nad wprowadzeniem trzeciej stawki CIT. Ma to być preferencja podatkowa wyłącznie dla wybranych podatników.

Obecnie podatnicy CIT mają możliwość stosować dwie podstawowe stawki podatku 19% oraz w przypadku małych podatników oraz w przypadku podatników w roku rozpoczęcia ich działalności – 15%. Sytuacja ma się jednak już niedługo zmienić. Jest to efektem prac rządu, którego celem jest realizacja Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Podkreślać ma ona wartość rozwoju przedsiębiorczości i wspierania przedsiębiorców, w szczególności z kategorii MŚP.

 

<< Stawki podatku CIT >>

 

W ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju proponuje się m.in. preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej oraz  9% stawkę podatku dochodowego od osób prawnych. 

Obecnie nie jest wskazane, jak dokładnie wyglądać będzie stosowanie preferencji, została ona jednak wskazana w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nie jest zatem wiadome czy obejmie ona wyłącznie małe podmioty z sektora MSP czy też podmioty działające w ściśle określonych branżach, których rozwój jest obecnie szczególnie promowany przez Radę Ministrów.

Mały CIT tylko dla spółek o niskiej rentowności

 

Zgodnie z treścią projektów prac legislacyjnych Rady Ministrów:

„Celem projektu jest realizacja zapowiedzi wyrażonej przez Rząd, w zakresie wprowadzenia nowej 9% stawki w podatku dochodowym od osób prawnych. Takie podejście stanowi realizację rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która podkreśla wartość rozwoju przedsiębiorczości i wspierania przedsiębiorców, w szczególności z kategorii MŚP”.

[aktualizacja 26.09.2018r.]: Rząd przyjął projekt zmian w CIT

Planuje się, że zmiana ma zostać przyjęta w III kwartale 2018 r.