Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy aktywny druk PIT-28 z e-deklaracji MF ma błąd? Czy korekta będzie konieczna?

Katarzyna Sudaj 28.04.2023 14:07 (aktualizacja: )

Czy podatnicy, którzy ryczał zdecydowali się rozliczyć za pośrednictwem udostępnionego przez Ministerstwo Finansów interaktywnego druku PIT-28 w systemie e-deklaracje, będą musieli złożyć korektę? Czy w urzędowym formularzu jest błąd?

PIT-28 do poprawki?

Na deklaracji PIT-28 rozliczają się osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od ryczałtu ewidencjonowanego albo osoby fizyczne, które od przychodów z prywatnego najmu lub dzierżawy płacą ryczałt.

Ci podatnicy w tym roku do 2 maja do północy muszą rozliczyć PIT-28 za 2022 rok. Mogą to zrobić elektronicznie, za pośrednictwem programów komputerowych np. e-pity 2022 lub w rządowym usłudze udostępniającej interaktywny plik PIT-28 na podatki.gov.pl Jest jeszcze możliwość rozliczenia papierowego PIT-a.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Przedsiębiorcy nie rozliczą PIT-28 w rządowej usłudze Twój e-PIT, więc korzystają albo z komercyjnych programów albo z rządowego druku, w którym pojawił się błąd - jak donosi serwis prawo.pl - w sposób niezgodny z prawem ministerialny PIT-28 źle oblicza podatek, odliczając składkę zdrowotną od przychodów z najmu. Dotyczy to więc przedsiębiorców opodatkowujących równocześnie i przychody z działalności i przychody z najmu podatkiem ryczałtowym.

Wszystko przez złe odliczenie składki zdrowotnej?

Sprawa ma dotyczyć zawiłości w sposobie odliczenia składki zdrowotnej. Generalnie Polski Ład zlikwidował możlwość odliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. Ustawodawca ostatecznie jednak wprowadził wyjątek dla składek płaconych przez ryczałtowców, zezwalając na odliczenie połowy z nich.
Składka zdrowotna nie może być odliczona od przychodów z najmu. Jest ona odliczana tylko od przychodów z działalności gospodarczej. I w tym miejscu pojawił się prawdopodobny błąd w aktywnym druku PIT-28 z urzędowych e-deklaracji - jak podaje portal prawo.pl. To może oznaczać nieprawidłowo obliczony podatek i konieczność skorygowania obliczeń w PIT-28. 

Czy konieczna będzie korekta PIT-28?

- Jeśli jest błąd w formularzu PIT-28, to wymusi korekty rozliczeń złożonych w systemie e-deklaracje. Podatnicy, którzy PIT-28 skladali przez programy komercyjne, np. e-pity.pl, nie powinni sie martwić - komentuje Ewelina Czechowicz, ekspert PIT.pl. Ci którzy już wychwycili pomyłkę mogą złożyć korektę zanim o prawidłową deklaracje upomni się skarbówka.

Stanowisko Ministerstwa Fianansów:

W odpowiedzi na pytanie Redakcji PIT.pl otrzymaliśmy taką odpowiedź:
"przeanalizowaliśmy poprawność zastosowanych w deklaracji reguł walidacyjnych i poprawność przenoszenia danych do systemu podatkowego. Nie potwierdzamy występowania błędu w zastosowaniu reguł dotyczących możliwości odliczania składki zdrowotnej w kontekście przychodów z najmu. Formularz działa prawidłowo - umożliwia odliczenie tej składki wyłącznie od przychodów z działalności gospodarczej."

PIT-28RyczałtWynajemNieruchomościFormy opodatkowaniaRozliczenie roczneSkładka zdrowotnaKorekta PIT