29 proc. wzrost zarobków w finansach i księgowości w 2022 roku - raport płacowy

Ewelina Czechowicz

11 lipca 2022 r. Antal opublikował 11. edycję Raportu Płacowego, wskazującego poziom wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Jak aktualnie kształtują się zarobki pracowników pracujących w księgowości i finansach?

Raport płacowy Antal wskazuje, że średnie wynagrodzenie obecnie oferowane w księgowości i finansach wynosi 13 284 zł brutto co oznacza 29 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Ile zarabiają specjaliści w księgowości?

Analizy Antal wskazały, że zarobki w księgowości znacząco wzrosły. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, pracownicy księgowości otrzymują również  pakiet benefitów. Czy to cena wprowadzonych nowych przepisów podatkowych?

29 proc. wzrost wynagrodzeń w księgowości r/r

Źródło: shutterstock

Jak wskazuje Antal, przedstawiciele finansów i księgowości odnotowali w 2022 wzrost wynagrodzeń o 29%. To jeden z najwyższych wskaźników płac wśród badanych grup (obok sprzedaży i marketingu). Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w tej branży 13 284 zł.  W porównaniu do 2021 r. to znaczący wzrost. 

Ekspert Antal Michał Borkowski w swoim komentarzu do raportu zauważa, że "pracodawcy w obszarze finansów i księgowości wręcz nie nadążają za zmieniającymi się wynagrodzeniami. Najwyższe wzrosty odnotowano na poziomie specjalistów i menedżerów niższego szczebla. Na wyższych stanowiskach nie ma tak dużych zmian. Wpływ na wynagrodzenia miały:

  • • inflacja,
  • • wysokie stopy procentowe wpływające na raty kredytów,
  • • zmiany w polityce wynagrodzeń od stycznia 2021 r.,
  • • a przede wszystkim pracodawcy, którzy szukają mocno wyspecjalizowanych, aktywnych ekspertów i wspierających biznes menedżerów."

Ekspert wskazuje, że: "zmiany w systemie podatkowym wpłynęły na zmianę roli działu księgowości: z klasycznego działu wsparcia na dział aktywnie doradzający strategicznie. Liczba zmian w prawie podatkowym wpływa też na rosnące koszty szkoleń i czasu pracy specjalistów – co przekłada się na rosnące stawki biur księgowych, a co za tym idzie – i wynagrodzeń ich pracowników"

Zarobki księgowych w 2021 r.

Wynagrodzenia księgowych w 2021 r.

Źródło: Antal Raport Płacowy 2021 r.

Zarobki księgowych w 2022 r.

Zarobki księgowych w 2022 r.

Źródło: Antal Raport Płacowy 2022 r.

Cały raport można pobrać na stronie: https://antal.pl/wiedza/raport/raport-placowy-antal-2022

KsięgowośćFormy zatrudnienia