14. emerytura z ZUS. Ile wyniesie i kiedy zostanie wypłacona?

Iwona Maczalska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o rozpoczęciu wypłat 14-tych emerytur. Pierwsze świadczenia mają trafić do emerytów jeszcze w październiku. Ile wyniesie 14-sta emerytura?

» Emerytury i inne świadczenia z ZUS a Polski Ład. Jak liczyć zwolnienie z PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tym, że jest gotowy do realizacji wypłat tzw. czternastek. Będą one wypłacane systematycznie. Jak twierdzi ZUS ,, Pierwsze świadczenia trafią do emerytów i rencistów pod koniec października. Uprawnieni dostaną czternastkę z urzędu, nie muszą składać wniosku”.

14. emerytura. Kiedy i w jakiej wysokości?

Źródło: shutterstock

Czternastka wypłacana przez ZUS z urzędu

Emeryci i renciści nie muszą martwić się koniecznością wypełniania specjalnych wniosków, w celu otrzymania 14. emerytury. Świadczenia te będą bowiem wypłacane z urzędu. Oznacza to, że żaden emeryt nie będzie zobowiązany do składania specjalnego wniosku i kompletowania dokumentów. ZUS samodzielnie obliczy i wypłaci emerytowi 14. emeryturę. Więcej na ten temat w artykule ,,Czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem".

Ile wyniesie 14. emerytura?

Wysokość tzw. czternastki została przez ZUS ściśle określona. Jak twierdzi Zakład ,, Pełną kwotę 14. emerytury w kwocie 1250,88 zł brutto - dostaną emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto.

Wysokość czternastki z ZUS 2021

Źródło: shutterstock

Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę. Co to oznacza?

Przykład: Gdy emerytura wynosi 3200 zł:

  1. 3200 zł – 2900 zł = 300 zł,
  2. 1250,88 zł – 300 zł = 950,88 zł brutto.”

Oznacza to, że aby ustalić wysokość przysługującej 14. emerytury u emeryta pobierającego świadczenie w kwocie przekraczającej 2900 zł, należy w pierwszej kolejności od wysokości swojego świadczenia odjąć kwotę 2900 zł, a następnie otrzymany wynik odjąć od kwoty 1250,88 zł (pełna kwota czternastki). Otrzymany wynik oznaczać będzie wysokość przysługującej emerytowi czternastej emerytury.

/ na podstawie ZUS.pl

ZUSPPK emerytura