Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany wejdą w życie 1 lipca?

Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.
Na konferencji prasowej w dniu 15.04 Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w imieniu rządu propozycję przekazania całości środków z OFE na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne IKE. W konferencji udział wzięła m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.
Źródło: www.gov.pl/web/rodzina
Chcemy uporządkować system emerytalny, który jest kluczową częścią w obszarze bezpieczeństwa finansowego Polaków – powiedział premier prezentując główne złożenia w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).
Czy PPK będą lepszym wyborem niż PPE?
Premier poinformował, że sposób przebudowania systemu emerytalnego będzie oparty na trzech filarach jakim są ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe i Indywidualne Konta Emerytalne. Wyjaśnił, że środki z OFE, których jest blisko 162 mld zł trafią na konta emerytalne prawie 16 mln Polaków.
Wpłaty na emerytury IKZE odlicz w PIT
Jak zapowiedział szef rządu, 100 proc. środków z OFE trafi na indywidualne konta emerytalne Polaków. Jak dodał, środki te będą w całości prywatne i dziedziczone.
plik do pobrania - prezentacja pomysłu na OFE
Źródło: www.premier.gov.pl
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie ocenia przedstawioną przez rząd inicjatywę przeniesienia aktywów zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) na prywatne, indywidualne konta emerytalne. W opinii UKNF projektowana operacja przełoży się na zwiększenie zaufania wśród uczestników rynku finansowego, zarówno instytucjonalnych, jak i prywatnych. Przeniesienie aktywów z rachunków w OFE na prywatne, indywidualne konta emerytalne będzie miało stymulujący wpływ na polski rynek kapitałowy.
„Jest to korzystne rozwiązanie dla budowania długoterminowych oszczędności społeczeństwa i tym samym zabezpieczenia przyszłych potrzeb emerytalnych obywateli. Realizacja tego projektu będzie w bezpieczny sposób prowadzić do mobilizacji oszczędności prywatnych i wzmocnienia finansowania przedsiębiorstw” – ocenia Rafał Mikusiński, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, odpowiedzialny w UKNF za Pion Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym.