Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstw i co można dzięki niej zyskać?

Szukając informacji o benefitach i rozwiązaniach dla przedsiębiorców, jakie wchodziły w skład tak zwanej Tarczy 4.0, można natrafić między innymi na taką frazę, jak restrukturyzacja przedsiębiorstw.

Jeśli firma aktualnie znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i ma problem ze spłacaniem zobowiązań na czas, bądź jest prawdopodobieństwo, że niedługo się w takiej sytuacji znajdzie, zdecydowanie warto bliżej zapoznać się z tym pojęciem. Co ono oznacza i w jaki sposób może pozytywnie wpłynąć na firmę? Sprawdź!

Restrukturyzacja przedsiębiorstw – co to jest i do czego służy?

Restrukturyzacja przedsiębiorstw to zespół działań mających prowadzić do naprawy i stabilizacji sytuacji finansowej polskich firm, które tymczasowo przechodzą przez trudny okres. Mogą skorzystać z tej opcji firmy, które już notują spore opóźnienia w spłacie zobowiązań (powyżej trzech miesięcy) lub takie, w przypadku których jest prawdopodobne, że niedługo tego typu trudności się pojawią.

W ramach restrukturyzacji posiadane zobowiązania są na różny sposób modyfikowane (w tym nawet potencjalnie obniżane), aby ostatecznie dojść do warunków, które pozwolą firmie dalej działać, rozwijać się i regulować długi na czas.


Źródło: www.freepik.com

Aktualna formuła restrukturyzacji pozwala działać szybko, sprawnie i bez dużej ilości skomplikowanych, czasochłonnych formalności. Łatwiej jest dłużnikom i wierzycielom dojść do porozumienia, które zadowoli obie strony. Jest to pewna alternatywa dla upadłości, która co prawda również pozwala zawrzeć układ z wierzycielami, ale wiąże się z większą ilością negatywnych konsekwencji i na dłuższy czas utrudnia firmie działanie.

Co można zyskać dzięki restrukturyzacji przedsiębiorstw?

Wśród potencjalnych skutków restrukturyzacji trzeba wymienić między innymi całkowite lub częściowe umorzenie odsetek od zobowiązania, a także należności okołokredytowych. Wysokość należności głównej może zostać zredukowana nawet o kilkadziesiąt procent – biorąc pod uwagę, że mówimy tutaj o długach, które przed restrukturyzacją nierzadko wynoszą kilkaset tysięcy złotych, różnica może być wyraźnie odczuwalna.

Kolejną ważną kwestią jest możliwość rozłożenia spłaty zobowiązania na dłuższy okres. Większa ilość rat oznacza mniejszą ich wysokość, co bywa kluczowe dla zachowania płynności finansowej firmy bez opóźnień w spłacie zobowiązań. Ponadto w ramach restrukturyzacji można wynegocjować kilkumiesięczną karencję w spłacie długu, dzięki czemu przedsiębiorstwo zyskuje dodatkowy czas na uporządkowanie swoich finansów, zanim będzie musiało ponieść dalsze koszty.

Trzeba jednak zaznaczyć, że każda sytuacja jest inna. Wszystko zależy między innymi od wysokości aktualnych zobowiązań, stopnia opóźnienia ich spłaty, ogólnej kondycji finansowej firmy i nie tylko. W związku z tym na przykład w jednym przypadku karencja może być dwumiesięczna, w innym trzymiesięczna, niekiedy uda się całkowicie umorzyć odsetki, a w innych sytuacjach jedynie częściowo.

Do kogo zwrócić się w sprawie restrukturyzacji przedsiębiorstwa?

Żeby mieć pewność, że restrukturyzacja przedsiębiorstwa przebiegnie na najlepszych możliwych w danej sytuacji warunkach, warto poradzić się eksperta. Większość kredytobiorców nie posiada umiejętności negocjacyjnych, wiedzy i doświadczenia, które pozwoliłyby im na wykorzystanie w pełni potencjału restrukturyzacji działając samodzielnie.

Co więcej, pomoc specjalisty oznacza, że nie trzeba przeznaczać na całą procedurę dużej ilości własnego czasu (a ten w przypadku właścicieli firm jest na wagę złota i często go brakuje). To ekspert przejmie na siebie większość zadań z nią związanych, przy czym będzie działał w granicach i na podstawie instrukcji ustalonych wcześniej z przedsiębiorstwem.

Kiedy warto starać się o restrukturyzację?

Jak już wcześniej wskazano, restrukturyzacja przedsiębiorstw jest możliwa zarówno, kiedy firma znajduje się już w sytuacji podbramkowej, jak i wtedy, kiedy jeszcze do niej nie doszło. Zdecydowanie warto w związku z tym nie czekać, a zacząć działać jak najszybciej, kiedy tylko pierwsze kłopoty zaczną dopiero pojawiać się na horyzoncie. Dzięki temu dług nie zdąży znacząco urosnąć.

Oczywiście, jeśli sytuacja podbramkowa już nadeszła, to również warto starać się o restrukturyzację (i również możliwe jest wynegocjowanie dobrych warunków). Natomiast zdecydowanie zwlekanie nie jest najlepszą opcją. Zobowiązania same z siebie nie znikną, a bez negocjacji i wykazania się inicjatywą wierzyciele nie obniżą ich wysokości. Konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, najlepiej z pomocą wspomnianego już eksperta, aby uniknąć niepotrzebnych błędów i pomyłek.

artykuł sponsorowny