Obowiązek podatkowy
06.11.2017 10:00 (aktualizacja: )Najczęściej obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w dacie wydania towaru lub wykonania usługi, nie później niż w dacie:
- wystawienia faktury lub
- uregulowania należności
Dwie opcję – wystawienie faktury i uregulowanie należności – powodują powstanie obowiązku alternatywnie – która z czynności wystąpi wcześniej, ta spowoduje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym.
W przypadku uzyskania zaliczki – zaliczka taka powoduje powstanie obowiązku podatkowego, w tej kwocie, w jakiej otrzymano zaliczkę (podatek płacimy od kwoty zaliczki). Jeżeli zaliczka dotyczyć będzie następnych okresów rozliczeniowych – czyli zdarzeń kończących się w przyszłych miesiącach – latach – zaliczki nie rozliczamy podatkowo aż do okresu, w którym powstanie dane zdarzenie (zdarzenie zakończy się).
W przypadku świadczenia czynności w okresach rozliczeniowych, obowiązek podatkowy powstaje na koniec przyjętego okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż raz w roku.
Przyjęcie np. okresu rozliczeniowego 2 – letniego – spowoduje zatem rozliczenie na koniec każdego z lat świadczenia takiej usługi czy wydania towarów.
W przypadku przyjęcia okresów rozliczeniowych nie rozlicza się w podatku dochodowym otrzymywanych zaliczek, nawet jeśli są to kwoty 100% płatności. Zawsze rozliczenia dokonuje się na koniec okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż raz w roku.
W przypadku, gdy strony nie ustalają okresów rozliczeniowych usługa również może być świadczona etapami lub towar może być dostarczany w częściach - w takim przypadku wydaniem towaru lub wykonaniem usługi jest zakończenie danej umowy – czyli zrealizowanie całej usługi – chyba że coś innego strony ustalają – np. ustalają rozliczenie w poszczególnych etapach.
W przypadku dostaw energii elektrycznej i cieplnej czy gazu przewodowego, obowiązek podatkowy powstanie w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (pod warunkiem, że istnieje oznaczenie okresów rozliczeniowych na fakturze lub w umowie).
W przypadku otrzymania przychodu ze źródła działalność gospodarcza, do którego nie stosuje się zasad powyższych, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki
- data utworzenia: 06-11-2017
- data modyfikacji: 06-11-2017