Protokół pokontrolny - Kontrola i kary
09.07.2012 10:00 (aktualizacja: )Kontrola i kary
Protokół pokontrolny
Przebieg kontroli kontrolujący dokumentuje w protokole. Protokół jest sporządzany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz protokółu kontrolujący doręcza kontrolowanemu. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.
Protokół kontroli zawiera w szczególności:
- wskazanie kontrolowanego;
- wskazanie osób kontrolujących;
- określenie przedmiotu i zakresu kontroli;
- określenie miejsca i czasu przeprowadzenia kontroli;
- opis dokonanych ustaleń faktycznych;
- dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów;
- ocenę prawną sprawy będącej przedmiotem kontroli;
- pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz prawie złożenia korekty deklaracji;
- pouczenie o obowiązku zawiadomienia organu podatkowego przez kontrolowanego o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli w toku kontroli podatkowej ujawniono nieprawidłowości, oraz skutkach niedopełnienia tego obowiązku.
- w protokole mogą być zawarte również ustalenia dotyczące badania ksiąg w zakresie ich rzetelności i niewadliwości; W tym przypadku nie sporządza się odrębnego protokołu badania ksiąg.
Załącznik do protokołu kontroli stanowią protokoły czynności z zeznań świadków, opinii biegłych czy oględzin.
Protokół kontroli nie musi być podpisany przez kontrolowanego.
Niezgodności w protokole można kwestionować w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia stronie. Służą temu zastrzeżenia i wyjaśnienia, które organ rozpatruje w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania, informując o wyniku rozpatrzenia stronę na piśmie, wskazując w szczególności, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym.
Uwaga !
W przypadku niezłożenia wyjaśnień lub zastrzeżeń w terminie, przyjmuje się, że kontrolowany nie kwestionuje ustaleń kontroli.
Podatnik, poza wskazaniem w zastrzeżeniach i wyjaśnieniach protokołu kontroli, swoje zastrzeżenia powinien wskazywać w toku kontroli, w związku z poszczególnymi czynnościami, przy których jest obecny, a z których sporządzane są protokoły.
W przypadku ujawnienia przez kontrolę podatkową nieprawidłowości co do wywiązywania się przez kontrolowanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz niezłożenia przez podatnika deklaracji lub niedokonania przez niego korekty deklaracji w całości uwzględniającej ujawnione nieprawidłowości, organ podatkowy wszczyna postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, nie później niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli.
W ramach postępowania podatkowego możliwe jest prowadzenie dalszych czynności dowodowych.