Pobierz e-pity 2020

ZUS zapłaci za szkoelnia: bezpłatne szkolenie BHP tylko do końca listopada

04.11.2016 09:00 (aktualizacja: )

ZUS zapłaci za szkoelnia: bezpłatne szkolenie BHP tylko do końca listopada

To jedyna okazja, żeby ZUS zapłacił za obowiązkowe szkolenie okresowe bhp Twoich pracowników! Żadnych dodatkowych formalności, wystarczy, że zgłosisz pracowników!

Zmiany w VAT 2017: W 2017 r. deklaracje VAT złożysz już wyłącznie elektronicznie

Źródło: FORUM

Program trwa tylko do końca listopada 2016!

3200 pracowników branży budowlanej zostanie przeszkolonych za pieniądze ZUS. Trwa ogólnopolski projekt bezpłatnych, obowiązkowych szkoleń bhp - zapisy powoli dobiegają końca. Od września do końca listopada 2016 roku pracownicy firm budowlanych z całej Polski, bez względu na rodzaj umowy czy staż pracy mogą bezpłatnie skorzystać z obowiązkowych, okresowych szkoleń bhp realizowanych w 16 województwach przez firmę FEUER sp. z o.o. Cykl szkoleń finansowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przystąpienie do projektu nie wymaga żadnych formalności, wystarczy zgłoszenie pracownika za pośrednictwem strony internetowej www.feuer.pl/darmowe-szkolenia-zus, mailowo pod adresem szkolenia.zus@feuer.pl lub telefonicznie pod numerem 790 377 329 albo 22 618 64 35. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.

- Statystyki GUS są niepokojące. Według nich to właśnie branża budowlana jest najbardziej narażona na wypadki przy pracy. Tylko w 2014 roku ponad 130 osób straciło życie na budowie lub doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 9 na 10 wypadków przy pracy spowodowane jest brakami wiedzy pracownika lub jego przełożonego w zakresie bezpieczeństwa - mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Ciągle jeszcze znaczna część pracowników nie korzysta z odpowiednio dobranego i dopasowanego systemu szkoleń. Dlatego właśnie w ramach działań Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS powstał ogólnopolski projekt darmowych szkoleń bhp dla pracowników branży budowlanej – dodaje Iwona Kowalska.

Bezpłatne szkolenia odbywają się w 16 miastach wojewódzkich. W każdym mieście jest dostępnych 200 miejsc dla pracowników branży budowlanej. Łączenie w całej Polsce ZUS sfinansuje szkolenia bhp dla 3 200 pracowników branży budowlanej. Proponowane w projekcie szkolenie jest obowiązkowym szkoleniem bhp, które powinien odbyć każdy pracownik budowy, zależnie od warunków pracy, co roku lub co trzy lata. Program szkolenia przygotowało „Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”, które objęło patronatem cały projekt. Program obejmuje swoim zakresem najważniejsze zagadnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania prac budowlanych, m.in. praca w wykopach, praca na wysokości, ratownictwo i zasady pierwszej pomocy, praca przy liniach energetycznych.

- Szkolenia BHP zwykle nie są zbyt atrakcyjne dla pracowników, którzy niekiedy je po prostu lekceważą tymczasem solidne i ciekawie poprowadzone szkolenie BHP to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich budowach – podkreśla Iwona Kowalska.

Kto może wziąć udział w szkoleniu?

Wszyscy pracownicy budowy oraz osoby biorące udział w realizacji prac budowlanych, np.: operatorzy maszyn, kierowcy samochodów dostawczych, magazynierzy i pracownicy zapleczy budowlanych niezależnie od rodzaju umowy. Szkolenie jest skierowane również do wszystkich osób wykonujących prace budowlane, remontowe lub instalacyjne, np. konserwatorów, elektryków, hydraulików czy wykonawców sieci teletechnicznych - kwalifikują się nawet pojedyncze osoby.

Warto się szkolić gdyż w ten sposób:

  • Zmniejsza się ryzyko wypadku, bo 90% wypadków spowodowane jest niewiedzą pracownika.
  • Obniża się ryzyko zdarzeń niepożądanych jak awarie i uszkodzenia, ponieważ pracownicy będą świadomi skutków swoich działań i zaczną stosować standardy, które przeciwdziałają takim zdarzeniom.
  • Zwiększa się wydajność pracowników, ponieważ poznają zasady efektywnego i bezpiecznego wykorzystania narzędzi, które dostają.
  • Zmniejsza się ryzyko otrzymania mandatu z PIP, ponieważ pracownicy zrozumieją powody stosowania zasad i standardów bezpieczeństwa liderów rynku (Budimex, Erbud, Hochtief, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex-Mostostal, Porr Infrastructure, Skanska, Warbud i Unibep).

Szczegółowy harmonogram szkoleń dostępny jest na stronie www.feuer.pl/darmowe-szkolenia-zus.

telefon: 22 618 64 35 lub 790 377 329, szkolenia.zus@feuer.pl

Warto się pośpieszyć gdyż decyduje kolejność zgłoszeń 

Iwona E. Kowalska

Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Dolnośląskiego