Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Znamy termin zniesienia limitu składek ZUS

Katarzyna Sudaj 23.11.2017 12:00 (aktualizacja: )

Nie kończą się prace nad projektem likwidacji limitu ograniczenia składek emerytalnych. Propozycję nowelizacji posłowie ponownie skierowali do Komisji Polityki Społecznej. Najistotniejszą poprawką jest przesunięcie terminu wejścia w życie tych zmian z 2018 na 2019 rok.

[aktualizacja 14.11.2018]:TK uznał przepisy za niezgodne z Konstytucją

[Aktualizacja 24-11-2017]: W piątek Sejm przyjął przepisy znoszące górny limit, powyżej którego dotychczas nie płaciło się składek emerytalnych i rentowych. Składki wszystkich płatników ZUS będą odprowadzane od pełnej podstawy w zależności od zarobków. Nie przyjęto jednak poprawki zmieniającej datę wejścia w życie zmian z 2018 na 2019 rok. W przyjętej wersji projektu mowa ponowie o 1 stycznia 2018 roku. Teraz ustawa trafi do Senatu

Likwidacja limitu ograniczenia składek ZUS dopiero od 2019 roku?

Likwidacja limitu ograniczenia składek ZUS dopiero od 2019 roku? / YAY foto

 

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu trwała ożywiona dyskusja nad sprawozdaniem dotyczącym wtorkowego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w sprawie rządowego projektu zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym. A dokładniej propozycji zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

We wtorek wieczorem Komisja przyjęła projekt głosami posłów PiS. Tylko ugrupowanie rządzące popiera pomysł likwidacji istniejącego od 1999 roku ograniczenia podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do wysokości 30-krotność miesięcznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Wszystkie pozostałe partie oraz organizacje pozarządowe sprzeciwiają się temu rozwiązaniu i wskazują na liczne negatywne skutki.

Zarówno wtorkowa decyzja komisji, która pozytywnie oceniła projektowaną zmianę, jak i szybkie wprowadzenie projektu nowelizacji do wczorajszego porządku obrad Sejmu, spowodowało duże poruszenie wśród pozostałych posłów oraz organizacji pracodawców. Choć zmiany miałyby dotknąć tylko 350 tys. najlepiej zarabiających osób, czyli ok. 2% Polaków, których zarobki przekraczają 30-krotność średniego prognozowanego poziomu, to w dyskusję zaangażowani są wszyscy. Oprócz głosów, że nowelizacja spowoduje spadek wpływów z podatków dla samorządów, wzrost kosztów zatrudnienia u pracodawców (bo oni ponoszą część kosztów podwyższonej składki emerytalnej), a w dalszej perspektywie zwiększy deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i rozwarstwienie społeczeństwa (bardzo niskie emerytury kontra kilkunastokrotnie wyższe świadczenia dla najwięcej zarabiających). Poseł Paweł Grabowski z klubu Kukiz’15, nie przebierając w słowa podsumował propozycje zmian: „PiS podnosi podatki, po drugie, ZUS jest trupem. I wy próbujecie tego trupa przypudrować, żeby jeszcze trochę pociągnął, jeszcze rok, może jeszcze 2 lata jeszcze 1 mld albo jeszcze 2 mld. Szukacie tych pieniędzy w coraz większej panice.”

Likwidacja limitu ograniczenia składek ZUS dopiero od 2019 roku?

Nawet ZUS nie popiera tego projektu nowelizacji, jeśli miałby on wejść w życie w pierwotnym terminie od 1 stycznia 2018 roku. Przedstawiciel Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że ZUS nie będzie gotowy na wdrożenie nowych przepisów, ponieważ na przystosowanie systemu informatycznego potrzebuje co najmniej 12 miesięcy. Dlatego Komisja Polityki Społecznej uwzględniła wniosek mniejszości, tj. by art. 20 nadać brzmienie: Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 2 lit. c, który wchodzi w życie z dniem 30 listopada 2018 r. Tym samym odniosła się do zarzutów organizacji pracodawców, że pierwotnie przewidziano zbyt krótki okres vacatio legis dla tak poważnych zmian.

Nikt nie poruszył kwestii wczorajszych sensacyjnych informacji, jakoby nieoficjalnie mówiło się o rezygnacji z prac nad zniesieniem górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, wicemarszałek Sejmu zaproponowała, aby projekt ponownie trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w celu przedstawienia sprawozdania.

[Aktualizacja 24-11-2017]: W piątek Sejm przyjął przepisy znoszące górny limit, powyżej którego dotychczas nie płaciło się składek emerytalnych i rentowych. 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl