Zmiany w programie Mój Prąd. Nawet 6000 zł dofinansowania do fotowoltaiki

Iwona Maczalska

Trwają prace nad zmianą zasad udzielania dofinansowania do zakupu fotowoltaiki. Wyższe dofinansowanie w wysokości 6000 zł skierowane będzie do beneficjentów czwartej edycji programu.

» Fotowoltaika i ulga termomodernizacyjna

Anna Moskwa podczas Konferencji Stron Porozumień Sektorowych poinformowała o zmianach w programie Mój Prąd, który zacznie obowiązywać już niebawem. Nowi beneficjenci skorzystają w szczególności z wyższej kwoty dofinansowania do montażu odnawialnych źródeł energii, jakimi są panele fotowoltaiczne, czy magazyny energii.

6000 zł dofinansowania do fotowoltaiki

Źródło: shutterstock

Czwarta edycja Mój Prąd już 15 grudnia

W ramach czwartej edycji programu Mój Prąd beneficjenci skorzystać będą mogli z wyższych kwot dofinansowania. Mowa o:

  1. Dofinansowaniu do intalacji fotowoltaicznej – w kwocie do 6000 zł,
  2. Dofinansowanie do magazynów energii – w kwocie do 15 000 zł.

Zmiana obejmie beneficjentów czwartej edycji programu Mój Prąd, którego start zaplanowano na 15 grudnia.

Zmiany zasad dofinansowania do programu mają być odpowiedzią na rosnące ceny energii. ,,Nasz wspólny cel to 50 GW energii w OZE w 2030 roku” – powiedziała Minister Moskwa.

Wyższe dofinansowanie do Programu Mój Prąd 2023

Źródło: twitter.com

Tańszy prąd dla posiadaczy fotowoltaiki?

Zwrot części kosztów instalacji fotowoltaiki, czy magazynów energii, to jednak nie wszystko. Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska – posiadacze paneli fotowoltaicznych mogą liczyć również na tańsze ceny prądu. Wysokość stawki i końcowe rachunki za prąd prokomsumentów posiadających fotowoltaikę, uzależniona będzie od sposobu, w jaki dokonują oni aktualnie rozliczenia zużycia za prąd. Chodzi o rozliczanie się na zasadzie net-billing bądź net-metering. Więcej w artykule ,, Posiadasz fotowoltaikę? Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, jaką cenę prądu zapłacisz w 2023 roku”.

Fotowoltaika - odliczenie kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej w PIT

Osoby, które poniosą koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych w swoim domu, mogą koszty te odliczyć w ramach rocznego zeznania PIT (tzw. ulga termomodernizacyjna). Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od dochodu wszelkich wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, prowadzonych na jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Wydatki te pomniejszają podstawę opodatkowania, a w konsekwencji obniżają wysokość podatku dochodowego (PIT) koniecznego do zapłacenia do urzędu skarbowego. Więcej w poradniku ,,Odlicz fotowoltaikę i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w PIT". 

Odliczenia w PITRozliczenie roczne