Zarządzanie biurem rachunkowym w czasach wielkich zmian

Redakcja PIT.pl

W kontekście obecnych transformacji w polskim prawie czy systemie podatkowym oraz bieżącej sytuacji geopolitycznej zarządzanie biurem rachunkowym może być coraz trudniejsze. W dodatku trwająca rewolucja cyfrowa sprawia, że przed prowadzącymi księgowość stawiane są kolejne wyzwania. Aby zapewnić odpowiednią jakość usług niezbędne jest utrzymanie prawidłowego funkcjonowania biura.

Zarządzanie jest ważne dla klientów

Odpowiednie zarządzanie biurem rachunkowym niesie przede wszystkim wiele korzyści dla klientów. Gwarantuje lepszą jakość obsługi oraz jej ciągłość, którą zapewnia stały zespół. To pozwala na długotrwałe budowanie relacji pomiędzy obiema stronami. W dodatku znacznie zwiększa bezpieczeństwo ochrony danych biznesowych, osobowych czy wyliczeń podatkowych.


Źródło: shutterstock.com

Ważnym aspektem jest również dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych ułatwiających współpracę z księgowością i oszczędzających czas, ale przede wszystkim umożliwiających kontrolę biznesu. Dzięki temu klienci mogą lepiej rozwijać swoje firmy i podejmować trafniejsze decyzje biznesowe.

Co mogą zrobić biura rachunkowe?

W celu optymalizacji zarządzania biurem rachunkowym można podjąć szereg działań. Są nimi choćby kontrola marży na każdym pracowniku. Aby to zrobić, konieczne jest określenie wysokości wynagrodzenia pracownika skorelowanego z wartością przychodu, jaką generuje. Istotne jest także prawidłowe zarządzanie pracownikami poprzez spotkania z feedbackiem i oceną pracy, ścieżki kariery, określanie zasad obowiązujących w biurze i egzekwowanie ich stosowania, ale także odpowiednie działania motywacyjne.

Aby pozostać na czele trzeba wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne, podejmować samodzielnie decyzje i konsekwentnie je wdrażać. Niestety często biura ulegają naciskom i nic nie poprawiają, ponieważ pracownicy nie chcą lub nie lubią zmian. To powoduje, że zostają w tyle i konkurencja ich wyprzedza - mówi Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Niezwykle ważnym aspektem jest ochrona danych klientów, zabezpieczenia serwerów (np. przed atakiem hakerskim), spełnienie wymagań RODO i ustawy AML. Biura często kupują gotowe rozwiązania, które nie są dla nich dedykowane, co może powodować ryzyko niespełnienia wymogów ustawowych.

Gdzie szukać wiedzy?

Rozwój zapewnia stałe doskonalenie się. Dotyczy to także biur rachunkowych, które mogą swoich pracowników delegować na różnego rodzaju szkolenia czy konferencje. Podnoszenie kwalifikacji jest istotnie nie tylko z punktu widzenia samej współpracy wewnątrz biura, ale także klientów czy partnerów.

Dla naszych partnerów zaplanowaliśmy specjalne wydarzenie - Kongres Bezpiecznego Rozwoju Biura Rachunkowego sieci OSCBR 2022. Aktualny priorytet spotkania to bezpieczeństwo i rozwój biura rachunkowego. Cyfryzacja i standaryzacja usług księgowych, duża konkurencja na rynku, zwiększające się wymagania dotyczące ochrony danych i wymogów formalnych powodują, że biznes księgowy staje się coraz bardziej wymagający i ryzykowny. Podczas Kongresu wymienimy się doświadczeniami, zaprezentujemy nowe inicjatywy z obszaru technologii oraz omówimy nowe zagrożenia dla biznesu księgowego - dodaje Anita Gołębiewska.

Zrzeszanie biur rachunkowych niesie wiele korzyści, ponieważ stanowi doskonałą okazję do skorzystania z platformy szkoleniowej i wiedzy doświadczonych ekspertów. Jest także areną do wymiany doświadczeń pomiędzy praktykami. Często zapewnia też udział w szkoleniach, konferencjach z zakresu rozwoju biura rachunkowego czy jego zarządzania oraz optymalizacji pracy.

Nowoczesny system do współpracy biura rachunkowego z klientami zintegrowany z KSEF, elektroniczne e-archiwum, bezpłatny system dla biur rachunkowych - to powinny być podstawy działania nowoczesnych biur. Z pewnością pozwala to na rozszerzenie oferty biura i produktów finansowych oraz daje możliwość uzyskania dodatkowych dochodów. W ten sposób tworzy się również większą ofertę w celu bardziej kompleksowej obsługi klienta. Nasza sieć zapewnia wizerunek nowoczesnego partnera w biznesie, a nie tylko biura rachunkowego odpowiedzialnego za podatki - podsumowuje Anita Gołębiewska.

Rozwój praktyki księgowej jest kluczem do sukcesu każdego biura rachunkowego. W ten sposób jest ono na bieżąco z wszelkimi zmianami, ale przede wszystkim może zapewnić wysoką jakość usług dla swoich klientów.

Informacja prasowa OSCBR

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych to największa sieć biur rachunkowych w Polsce, zrzesza już ponad 2000 biur w całym kraju, w tym ponad 700 jest już certyfikowanych. W 2021 roku sieć zainicjowała program Ogólnopolskich Cyfrowych Rewolucji Księgowych. Więcej www.oscbr.pl

Księgowość