Wymianę pieca odliczysz jako nową ulgę w PIT

20.04.2018 10:00 (aktualizacja: )

Warunki przyznawania dopłat i ulg w PIT dla gospodarstw domowych, w których konieczna jest wymiana pieca czy ocieplenie budynku, będą uzależnione od dochodów.

Wymianę pieca odliczysz jako nową ulgę w PIT

Wymianę pieca odliczysz jako nową ulgę w PIT / YAY foto

Ministerstwo środowiska o warunkach dopłat na termo modernizację domów

Ustalone są już warunki przyznawania dopłat i ulg dla gospodarstw domowych, w których konieczna jest wymiana pieca czy ocieplenie budynku. W zależności od dochodów będzie można liczyć na dotację finansową bądź ulgę wliczoną w PIT.

Jak poinformował rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka, rozmowy ministrów środowiska i finansów zakończyły się konkretami. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymają gospodarstwa domowe, w których dochód miesięczny na osobę wynosi nie więcej niż 1600 złotych.

"Powyżej tego pułapu ulga inwestycyjna wliczona będzie w podatek PIT", mówi Aleksander Brzózka. Jeszcze nie wiadomo ile wyniesie dofinansowanie dla uboższych i ulga dla zamożniejszych mieszkańców. Dokładne założenia są jeszcze negocjowane.

Na program "Stop Smog", którego zadaniem będzie walka z zanieczyszczonym powietrzem, zostanie przeznaczonych do 30 miliardów złotych. Program rozpocznie się po wprowadzeniu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wnioski o dotacje na ocieplenie domów i wymianę kotłów będzie można składać za kilka miesięcy. Także w tym roku rozpocznie się program pilotażowy "Stop Smog", z którego skorzysta 33 najbardziej zanieczyszczone miasta. Pilotaż adresowany jest do 23 miast do 100 tysięcy mieszkańców, natomiast kolejne 10 miejscowości z listy Światowej Organizacji Zdrowia zostaną objęte indywidualnymi planami pozbycia się smogu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/to/