Wnioski o świadczenie Dobry Start od 1 lipca 2021 r. wyłącznie elektronicznie

Ewelina Czechowicz

Wnioski w programie Dobry Start rodzice uprawnionych do otrzymania świadczenia w 2021 r. będą mogli złożyć od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie online za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Empatia. Natomiast osoby, które nie są aktywne online, mają otrzymać pomoc w wypełnieniu wniosku drogą elektroniczną. Od 1 lipca mają działać mobilne punkty wsparcia na Poczcie Polskiej i KRUS, w których pracownicy ZUS będą zakładali zainteresowanym profile na PUE ZUS.

Nowe zasady przyznawania świadczenia Dobry Start

W tym roku wnioski w ramach programu Dobry Start rodzice będą mogli składać wyłącznie elektronicznie, mają na to czas w okresie od 1 lipca do 30 listopada. Zmiana w zasadach wnioskowania o świadczenie ma przynieść w ciągu 11 lat oszczędność dla budżetu państwa w wysokości 488 mln zł.

Dobry Start od 1 lipca 2021 r. wyłącznie elektronicznie

Źródło:shutterstock

ZUS będzie obsługiwał świadczenie Dobry Start

W tym roku nastąpią zmiany w obsłudze świadczenia Dobry Start, będzie je wypłacał ZUS. Wniosek o świadczenie będzie można wypełnić w placówce ZUS, KRUS i na Poczcie Polskiej, a także w niektórych placówkach gminnych i powiatowych. Wypłata będzie odbywać się wyłącznie na rachunek płatniczy w banku lub SKOK. Wnioski będą weryfikowane automatycznie.

Kto może skorzystać ze świadczenia?

Uprawnionymi do uzyskania świadczenia z programu Dobry Start są dzieci do 20. roku życia, a dla tych z orzeczeniem o niepełnosprawności do 24. roku życia na rozpoczęcie roku szkolnego. Wynosi ono 300 zł. Wniosek o świadczenie złożyć rodzic, osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem lub opiekun prawny. 

Kreator wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował na PUE ZUS kreator wniosków dla programu Dobry Start. Ma on w prosty sposób umużliwić wypełnienie wniosku przez uprawniony. Z kreatora skorzystają nie tylko rodzice. O świadczenie dzięki kreatorowi wniosków będą mogli wystąpić również opiekunowie prawni oraz osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem. Program w nowej formule ruszy już 1 lipca 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca by nie zwlekać z wypełnieniem wniosku.

ZUS