Wiek emerytalny od 1 października 2017 r.

21.08.2017 10:00 (aktualizacja: )

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie wynosił: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, co się zmieni i jakie masz uprawnienia.

Wiek emerytalny od 1 października 2017 r.
Źródło: YAY foto

Jeśli 1 października 2017 r. będziesz mieć skończone 60 lub 65 lat, możesz złożyć wniosek o emeryturę. Formularz wniosku znajdziesz na stronie www.zus.pl w zakładce „Wzory formularzy” oraz w każdej naszej placówce.

WAŻNE! Rozpatrzymy, czy masz prawo do emerytury tylko wtedy, gdy złożysz wniosek.

Kiedy złożyć wniosek

Skończyłaś 60 lat lub skończyłeś 65 lat i chcesz otrzymywać emeryturę od 1 października 2017 r.? Złóż wniosek we wrześniu lub w październiku 2017 r. Jeśli złożysz wniosek później, przyznamy Ci emeryturę od pierwszego dnia miesiąca, w którym otrzymamy wniosek. Jeśli złożysz wniosek wcześniej, tj. przed 1 września 2017 r., nie przyznamy Ci emerytury, ponieważ nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 października 2017 r.

WAŻNE! Aby otrzymywać emeryturę, musisz rozwiązać stosunek pracy ze swoim pracodawcą. Razem z wnioskiem o emeryturę złóż świadectwo pracy, które to potwierdza.

Jakie dokumenty powinieneś złożyć

Jeśli już ustaliliśmy Twój kapitał początkowy, złóż wniosek o emeryturę i świadectwo pracy, które potwierdza, że rozwiązałeś stosunek pracy

Kapitał początkowy to ważna część Twojej emerytury odtworzona na podstawie Twojego stażu ubezpieczeniowego i zarobków sprzed 1999 r.

Jeśli chcesz, żebyśmy przeliczyli Ci kapitał początkowy, ponieważ np. znalazłeś nowe dokumenty, które potwierdzają wysokość wynagrodzenia, dołącz wniosek w tej sprawie i dokumenty – więcej informacji znajdziesz w ulotce Kapitał początkowy oraz na stronie www.zus.pl.

WAŻNE! Wniosek o obliczenie lub przeliczenie kapitału początkowego możesz złożyć już teraz.

Jak obliczamy emeryturę

Dzielimy składki i kapitał początkowy zapisane na Twoim koncie w ZUS przez tzw. średnie dalsze trwanie życia (to dana statystyczna, która określa średnią liczbę miesięcy życia, jaka pozostała osobom w Twoim wieku).

Jeśli przejdziesz na emeryturę wcześniej ...

>>> cała treść broszury ZUS

Źródło: ZUS