W przyszłym roku zapłacisz wyższy podatek

Nadchodzą poważne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt Ministerstwa Finansów zakłada całkowitą likwidację ulgi internetowej, zmiany w uldze na dzieci oraz zmniejszenie kosztów uzyskania przychodu dla twórców. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem ministerstwa, nowe prawo zacznie obowiązywać już od przyszłego roku.

Projekt ustawy skierowany został do konsultacji społecznych i dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Od przyszłego roku zniknąć ma prawo do odliczania ulgi na internet. Obecnie podatnik może odliczyć od dochodu wydatki na internet do kwoty nie przekraczającej 760 zł rocznie. Resort finansów w uzasadnieniu projektu stwierdziło, że została ona wprowadzona jako rekompensata za podniesienie stawki VAT na dostarczanie internetu z 7% do 23%. Ponadto miała ona na celu promocję internetu i zachęcenie gospodarstw domowych do podłączania się do sieci.

Z ulgi na internet w 2010 roku skorzystało 4 mln podatników odliczając od dochodu wydatki w łącznej kwocie 2,3 mld zł - przeciętnie podatnik odliczył 571 zł, co oznacza, że średni abonament miesięczny za dostęp do internetu wynosił 47,5 zł. MF szacuje, że dzięki likwidacji tej ulgi dochody do budżetu państwa zwiększą się o 424 mln zł.

<< czytaj całość

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl