Urlopy rodzicielskie zyskują na popularności

21.04.2016 09:00 (aktualizacja: )

Urlopy rodzicielskie zyskują na popularności

W I kwartale 2016 r. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 344 tys. osób, w tym 306,1 tys. kobiet oraz 38,5 tys. mężczyzn.

Urlopy rodzicielskie zyskują na popularności

Źródło: YAY foto

Urlopy rodzicielskie cieszą się coraz większą popularnością. W marcu br. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 147,8 tys. rodziców . To o ponad 8 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka:

  • urlop macierzyński (20 tygodni) oraz
  • urlop rodzicielski (32 tygodnie).

To razem 52 tygodnie.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. To blisko 125 tys. osób. 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.

Więcej informacji o zmianach można znaleźć tutaj.

Źrodło: MPiPS