Pobierz e-pity 2019

Umowę internetową przepisz na bliskich

Piotr Szulczewski 10.03.2014 09:00 (aktualizacja: )

Istnieje prosta metoda, by z ulgi na Internet korzystać jeszcze przez co najmniej kilka lat. Wystarczy niewielka zmiana zapisów umowy i właściwe postępowanie przy płatnościach.

Jeżeli dotychczas korzystałeś z ulgi na Internet przez co najmniej dwa lata, to w kolejnym, trzecim roku, ulga Ci nie przysługuje. Możliwe jednak, że byłeś jedyną osobą, która w rodzinie rozliczała ulgę lub są osoby, które z niej dotychczas nie korzystały i w danym roku posiadać będą dochód – a zatem będą miały kwotę, od której wydatki na Internet da się odpisać.

Ulga internetowa: jak liczyć dwa lata korzystania z internetu?

W celu kontynuacji odliczeń należy:

  • Udać się do operatora sieci Internet z prośbą o cesję umowy ewentualnie – odstąpić od umowy lub rozwiązać ją (w zależności od najkorzystniejszej finansowo opcji, nie generującej dodatkowych kosztów),
  • Przepisać (cedować) prawa do umowy na inną osobę, która w danym roku nadal posiada prawa do ulgi na Internet,
  • Bezwzględnie zobowiązać tę osobę, by to ona, a nie dotychczasowy korzystający z sieci, opłacał wydatki ze swojego rachunku lub otrzymywał pokwitowania za dokonanie zapłaty na swoje imię i nazwisko.

Ulga przysługuje oczywiście osobie, która ponosi wydatki na korzystanie z sieci, przy czym osoba ta nie musi być zameldowana w miejscu, w którym dostęp do Internetu jest przyłączony. Zatem również dziadek, babcia, wujek czy znajomy, mieszkający np. 2 domy dalej ma prawo zamontować dostęp do sieci (przejąć dotychczasową umowę), korzystać z niego i rozliczać ulgę.

Piotr Szulczewski
PIT.pl