Pobierz e-pity 2019

Umowa z Etiopią ws. unikania podwójnego opodatkowania

17.07.2015 09:00 (aktualizacja: )

Minister finansów Mateusz Szczurek oraz minister finansów i rozwoju gospodarczego Etiopii Sufian Ahmed podpisali 13 lipca 2015 r. w Addis Abebie umowę między Rzecząpospolitą Polską a Federalną Demokratyczną Republiką Etiopii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Umowa z Etiopią ws. unikania podwójnego opodatkowania

Źródło: Min. Fin.

Przy okazji spotkania obu ministrów w Addis Abebie poruszono kwestie dotyczące współpracy kredytowej, której efektem było udzielenie Etiopii kredytu w ramach pomocy wiązanej w wysokości 50 milionów USD przeznaczonego na finansowanie eksportu towarów i usług z Polski. Aktualnie przygotowywane jest uruchomienie drugiej umowy tego typu na podobną kwotę.

Raje podatkowe - osoby fizyczne (PIT)

Umowę podpisano przy okazji III Międzynarodowej Konferencji ws. Finansowania dla Rozwoju, organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Addis Abebie w dniach 13-16 lipca 2015 r. W konferencji uczestniczą przedstawiciele państw i rządów, organizacji międzynarodowych i regionalnych, liderzy biznesu i organizacje pozarządowe. Tematem rozmów są instrumenty finansowe i pozafinansowe, które posłużą do osiągnięcia zrównoważonych celów rozwoju. Polska, jako członek Unii Europejskiej, zwraca także szczególną uwagę na kwestie związane z dobrym rządzeniem i rządami prawa. Wykorzystując własne doświadczenia z transformacji ustrojowej nasz kraj wskazuje, jak pozytywnie wpływają one na wzrost gospodarczy. Chodzi m.in. o walkę z korupcją, uszczelnianie systemów podatkowych i walkę z nielegalnymi przepływami finansowymi. Budują one klimat przyjazny biznesowi i przyciągają bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Źródło: Min. Fin.