Praca zdalna przyspieszy cyfryzację, ale utrudni rozliczenie z fiskusem. Co czeka przedsiębiorców?

Na początku marca Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w podatkowej interpretacji indywidualnej określił, że ulga na robotyzacje odnosi się wyłącznie do składnika majątku będącego środkiem trwałym, natomiast „kosztem kwalifikowanym” są odpisy amortyzacyjne od środka trwałego zaliczone uprzednio do kosztów uzyskania przychodów.
Ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. Podatkowe wsparcie robotyzacji przemysłowej ma być ważnym argumentem za przeniesieniem przez zagranicznych inwestorów produkcji do Polski.
>>> Leasing maszyn odliczysz w ramach ulgi na robotyzację
Ta interpretacja z 8 marca 2023 roku (sygnatura: 0113-KDIPT2-3.4011.10.2023.2.NM) dotyczy możliwości odliczenia kosztów w ramach tzw. ulgi na robotyzację.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w zakresie składników wymienionych w art. 52jb ust. 2 pkt 1, ulga na robotyzacje odnosi się wyłącznie do składnika majątku będącego środkiem trwałym, natomiast „kosztem kwalifikowanym” są odpisy amortyzacyjne od środka trwałego zaliczone uprzednio do kosztów uzyskania przychodów.
Odliczenia w PITPIT-36Rozliczenie roczne