Twój e-PIT: Kiedy można zignorować komunikat o niezapłaconym podatku?

Katarzyna Sudaj

Co zrobić, gdy po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT podatnik widzi komunikat: „Transakcja nie została zrealizowana – spróbuj ponownie później. Pamiętaj, aby w terminie zapłacić swój podatek”? A przecież podatek zapłacił. O co chodzi?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy mogą spotkać się z taką sytuacją: w ubiegłorocznym rozliczeniu za 2018 rok mieli niedopłatę podatku, którą należało w terminie do 30 kwietnia 2019 roku zapłacić na konto urzędu skarbowego. Podatek zapłacili. A teraz logując się do usługi Twój e-PIT widzą tam komunikat: „Transakcja nie została zrealizowana – spróbuj ponownie później. Pamiętaj, aby w terminie zapłacić swój podatek”. Jak to interpretować?

Okazuje się, że taki mylny komunikat pojawi się tylko wtedy, gdy podatnik próbował zapłacić podatek w usłudze Twój e-PIT, ale nie zrobił tego (np. nie znalazł swojego banku na liście wyświetlanej w usłudze).

Jeśli jednak skorzystał z innej formy rozliczenia – np. zapłacił przelewem bankowym – to nie ma powodu do niepokoju. W takiej sytuacji należy zignorować komunikat o niezrealizowaniu transakcji w usłudze Twój e-PIT.

Innymi słowy w usłudze Twój e-PIT nie wprowadzono informacji zwrotej o uregulowaniu zobowiazania podatkowego w inny sposób niż za pośrednictwem tego udostępnionego przez MF.

 

Twój e-PITKorekta PITRozliczenie rocznePIT-37