System Ministerstwa Finansów robi błędy w PFR PIT

11.12.2015 10:00 (aktualizacja: )

Puls Biznesu ostrzega przed błędnie rozliczonym wstępnym zeznaniem rocznym PFR PIT. Błąd popełnia system Ministerstwa Finansów, ale za ten błąd odpowiada podatnik i on musi dopłacić zaległy podatek.

System Ministerstwa Finansów źle wypełnia PIT

Źródło: FORUM

W minionym sezonie rozliczeń rocznych, w połowie marca 2015 roku Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom nową usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) PIT-37. To była pewna rewolucja - podatnik po zalogowaniu widział wstępnie rozliczony PIT-37, ewentualnie uzupełniał go o własne ulgi i zatwierdzał, spełniając w ten szybki i wygodny sposób obowiązek rocznego rozliczenia podatku.

Z tej możliwości skorzystał rownież Grzegorz Nawacki z Pulsu Biznesu. Kilka minut i po kłopocie. Okazuje się, że jednak nie do końca. Niedawno dostał wezwanie z urzędu skarbowego do złożenia korekty deklaracji PIT za 2015 rok. Dlaczego? Bo system Ministerstwa Finansów sumując dane z jego dwóch PIT-11, nie zastosował limitu kosztów autorskich, a tym samym zaniżył podatek należny do zapłaty.

>>> Czytaj całość

/ks