Pobierz e-pity 2019

Sprzedajesz kosmetyki? W 2015 roku uważaj na kasę fiskalną

Piotr Szulczewski 27.01.2015 09:00 (aktualizacja: )

Sprzedajesz kosmetyki? W 2015 roku uważaj na kasę fiskalną

2015-01-28

Zmienione przepisy podatkowe pozostawiają coraz mniej możliwości handlu z pominięciem kas fiskalnych. W tym roku na szczególną uwagę zasługują sprzedawcy kosmetyków – zarówno, gdy sprzedaż prowadzą stacjonarnie (konsultantki, boksy z perfumami w hipermarketów), jak i wysyłkowo.

Dochody z Oriflame, AVON-u, FM - rozliczenie podatkowe

Od 1 stycznia 2015 r. sprzedaż perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0) nie może być prowadzona na podstawie ewidencji pomijającej kasy fiskalnej. Dotychczas, jeżeli obrót z tego tytułu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych nie przekraczał 20.000 zł, sprzedawca nie musiał stosować kasy fiskalnej.

Sprzedaż kosmetyków a kasa fiskalna
Źródło: Thinkstock

Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 2014, poz. 1544) nie pozwoli na sprzedaż kosmetyków poza kasą fiskalną również u tych sprzedawców, którzy handel prowadzą wysyłko, np. z wykorzystaniem sieci internet.

Chociaż istnieje zwolnienie sprzedaży wysyłkowej towarów (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), to nie obejmuje ono handlu perfumami i wodami toaletowymi. Zwolnienie nie wystąpi nawet w przypadku, gdy dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej) i z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). Również taka forma ewidencji nie pozwala zatem na sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej.

Piotr Szulczewski,
VAT.pl