Pobierz e-pity 2020

Skrócenie okresów rozliczeniowych VAT z kwartalnego na miesięczny

20.09.2016 10:00 (aktualizacja: )

Skrócenie okresów rozliczeniowych VAT z kwartalnego na miesięczny?

Do końca miesiąca Ministerstwo Finansów zaprezentujeprojekt dużej nowelizacji ustawy o podatku VAT. To efekt prac ekspertów resortu. Ministerstwo chce w ten sposób uszczelnić system podatkowy.


Skrócenie okresów rozliczeniowych VAT z kwartalnego na miesięczny

Źródło: YAY foto

MF kończy prace nad nowelą ustawy o VAT

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński powiedział dziennikarzom, że prace nad nowelą są na ukończeniu. Eksperci resortu finansów pracują nad rozwiązaniami między innymi dla branż: tytoniowej, alkoholowej czy obrotu olejem rzepakowym. Wiceminister zapowiada, że zmieni się część przepisów w ustawach o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

Resort zaprezentował już pierwsze pomysły. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Główny Inspektor Kontroli Skarbowej, zapowiedział skrócenie okresów rozliczeniowych podatku VAT z kwartalnego na miesięczny dla dużych podmiotów. Rozwiązanie dotyczyłoby firm w pierwszym roku działalności. Wiceminister mówił także o wprowadzeniukaucji dla niektórych podatników VAT.

W tym miesiącu Rada Ministrów zaakceptowała zmiany w kodeksie karym. Zakładają onezaostrzenie kar za wyłudzenie podatku VAT. W przypadku wyłudzenia tego podatku na wielka skalę czyli ponad 5 milionów złotych, przestępca musiałby liczyć się z karą więzienia do 25 lat.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol Tokarczyk/dyd

IAR Informacyjna Agencja Radiowa