Kolejna metryka dla programu Płatnik ZUS dziś wieczorem

Na skutek interwencji Rzecznika MŚP doradcy podatkowi wyznaczani na tymczasowych pełnomocników szczególnych w postępowaniach podatkowych prowadzonych przez samorządowy organ podatkowy otrzymają zwrot poniesionych w tych postępowaniach kosztów.
Na skutek licznych głosów przedsiębiorców będących doradcami podatkowymi odnośnie problemów z niewypłacaniem przez Skarb Państwa wynagrodzenia doradcy podatkowego działającego jako tymczasowy pełnomocnik szczególny w postępowaniu podatkowym prowadzonym przez samorządowy organ podatkowy (prezydenta miasta, burmistrza lub wójta), Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do Ministra Finansów z prośbą o podjęcie działań w niniejszej sprawie.
W odpowiedzi na to wystąpienie, Minister Finansów pismem z 19 sierpnia 2019 r. ustosunkował się do kwestii sposobu określenia organu właściwego do wypłacania z budżetu Skarbu Państwa rzeczonego wynagrodzenia. Zgodnie z nim samorządowy organ podatkowy obowiązany jest do wydania postanowienia w sprawie kosztów postępowania ponoszonych przez Skarb Państwa, do których zaliczają się również koszty ustanowienia i reprezentacji tymczasowego pełnomocnika szczególnego. Sprawy kosztów postępowania przed samorządowym organem podatkowym jako zawierające się w dziale finanse publiczne (zgodnie z ustawa z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej).
Z uwagi na to, że działem tym kieruje Minister Finansów, należy przyjąć, że do właśnie on jest właściwy do poniesienia wydatku na obciążające Skarb Państwa koszty ustanowienia i działania tymczasowego pełnomocnika szczególnego, ustalone w postanowieniu samorządowego organu podatkowego. Organ ten winien z urzędu przesłać do Ministerstwa Finansów ostateczne postanowienia, które będą stanowić podstawę do wypłacenia odpowiednich kwot adresatowi postanowień wraz z uzyskanymi od niego danymi o rachunku bankowym, na który wypłata ma nastąpić.
Źródło: rzecznikmsp.gov.pl