Resort finansów opublikował wykaz lokalnych stawek podatku od nieruchomości

W czerwcu br. Ministerstwo Finansów opublikowało na stronie internetowej bazę stawek podatku od nieruchomości we wszystkich gminach. Przedsiębiorcy czekali na to od dawna. Stawki podatkowe są elementem lokalnego prawa, więc różnią się w poszczególnych gminach. Samorządy mogą je też różnicować w zależności od rodzaju działalności prowadzonej na danym terenie.

Baza stawek podatku od nieruchomości stanowi kluczowe ułatwienie dla podatników posiadających nieruchomości w obrębie więcej niż jednej gminy. Tym samym jest to istotny krok w kierunku spełnienia zgłaszanych od dawna postulatów przedsiębiorstw przesyłowych, energetycznych i telekomunikacyjnych, a także innych przedsiębiorców z majątkiem w wielu lokalizacjach — mówi Wojciech Pławiak, ekspert BCC ds. podatku od nieruchomości.

<<Zapłać terminowo podatek od nieruchomości>>

Dotychczas przedsiębiorcy musieli szukać uchwał w sprawie podatku w każdej z gmin, w której prowadzą działalność. To wiązało się z dużymi komplikacjami. Z pozoru prosty ruch resortu wpłynie też na lokalną politykę. 

– Publikacja takiej bazy to przewidywalnie kolejny impuls do inwestowania dla przedsiębiorców, w tym dla tych z zagranicy. Z moich doświadczeń wynika, że przedsiębiorcy biorą pod uwagę stawki podatkowe jako ważne kryterium przy wyborze lokalizacji pod inwestycję, zaraz po atrakcyjnym położeniu działki. Taka publikacja, poza ułatwieniem w zakresie żmudnego ustalania stawek w poszczególnych gminach, powinna uruchomić także zdrową konkurencję pomiędzy samorządami, które są coraz bardziej świadome tego, że muszą rywalizować o inwestora, żeby zapewnić gminie stabilny i ciągły rozwój – mówi dr Katarzyna Barańska, radca prawny z PwC Legal. 

Z publikacją można zapoznać się na stronach Ministerstwa Finansów (plik.xls w SP-1 2018 część A BAZA DANYCH)

Zdaniem ekspertki, publikacja bazy stawek podatkowych w gminach może wraz z nowym prawem w zakresie specjalnych stref ekonomicznych, przyczyniać się do zdecydowanego zwiększenia atrakcyjności niektórych terenów inwestycyjnych. 

– Przedsiębiorca, który będzie niedługo mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego, zgodnie z przepisami pozwaljącymi na traktowanie całego kraju jako specjalnej strefy, chętnie skorzysta też z niskich stawek podatku od nieruchomości. Gminy wykorzystują dzisiaj te stawki m.in. jako zachętę obok innych narzędzi, pomagających ścignąć biznes, np. planów zagospodarowania przestrzennego. To jest szczególnie ważne dla firm, które oferują np. powierzchnie magazynowe i centra logistyczne – uważa dr Katarzyna Barańska. 

Kolejnym ważnym, a wręcz niezbędnym krokiem do usprawnienia składania deklaracji na podatek od nieruchomości powinno być ujednolicenie wzorów formularzy informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz wzorów deklaracji, zapowiadane przez resort finansów już w 2017 r. - podkreślają eksperci BCC. Przepisy miały wejść w życie 1 lipca, ale jest to raczej nierealne. 

Podatki od nieruchomości są elementem kształtowania lokalnej polityki wobec przedsiębiorców, ale również ważnym źródłem dochodów w budżecie gminy, tak jak w Opolu, gdzie od lat działa fabryka mleka dla niemowląt jednej ze spółek Danone - Nutricii.

- O dprowadzamy do budżetów miast, w których działamy, podatki i opłaty, w tym również podatki od nieruchomości. Tylko w 2016 r.przekazaliśmy do budżetu miasta Opole 2,5 mln zł. Jest to równowartość budżetu obywatelskiego Opola na 2018 r. - informuje Paweł Piątek, dyrektor zarządzający w Nutricia Polska. 

 

Aleksandra Rogala

Puls Biznesu

Poznaj LexBiznes, System informacji prawnej skrojony na miarę Twojego biznesu