Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2020 rok?

Czynności, które wskazują na prowadzenie działalności gospodarczej nie zmuszą do rejestracji firmy o ile tylko ich wartość nie przekracza połowy (50%) minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Przychody bez firmy / YAY foto
Zgodnie z projektem Konstytucji dla Biznesu, nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Będzie to zatem działalność nieewidencjonowana, która nie wymaga rejestracji w CEiDG.
Firma w mieszkaniu - korzyść i niskie koszty czy podatkowa udręka? [SONDA]
Działalność nieewidencjonowana jest definiowana poprzez trzy przesłanki:
Nie ma ograniczeń co ilości osób zatrudnionych lub współpracujących w działalności nieewidencjonowana, byleby tylko przychód nie przekraczał limitu. Niedopuszczalne jest również nierejestrowane prowadzenie czynności w ramach spółki, w tym również spółki cywilnej. Nie ma też znaczenia, jakie koszty ponosi podmiot lub czy rozlicza się ryczałtem od przychodów czy też ustala dochód wskazując koszty podatkowe – do celów ustalenia czy jest on przedsiębiorcom liczyć należy przychód (to co faktycznie uzyska ze swojej działalności).
Zmiana nie wpłynie na obowiązek przestrzegania przez podmioty niezaewidencjonowane jako firmy, norm dotyczących przedsiębiorców wynikających z ustawy – kodeks cywilny, w szczególności odnoszących się do zasad sprzedaży konsumenckiej. Zmiana nie wpłynie na zasady opłacania podatków – na tym etapie prac nie wyłączono działalności nieewidencjonowanej z pojęcia przedsiębiorcy z ustaw podatkowych. W efekcie – na obecnym etapie prac nad projektem - jeśli osoba zacznie prowadzić firmę o niskich przychodach do 50% minimalnego wynagrodzenia:
Piotr Szulczewski, PIT.pl