Pobierz e-pity 2020

Projekt ustawy o sukcesji w firmach rodzinnych coraz bliżej

20.12.2016 09:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad prawnym rozwiązaniem problemu sukcesji w firmach rodzinnych. Wszystko wskazuje na to, że w styczniu 2017 r. będzie gotowy projekt ustawy, która wprowadzi do porządku prawnego instytucję prokurenta spadkowego. Będzie on zarządzał firmą do czasu rozstrzygnięć spadkowych – informuje Konfederacja Lewiatan.

Projekt ustawy o sukcesji w firmach rodzinnych coraz bliżej

Źródło: YAY foto

Sukcesji w firmach rodzinnych poświęcone było spotkanie Rady Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju. Firmy rodzinne działające w Radzie Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan, a także w Regionalnych Radach Firm Rodzinnych od dawna wskazywały na prawne problemy związane z sukcesją, tak przedsiębiorstw osób fizycznych, jak i spółek.

Ministerstwo Rozwoju podjęło się tego bardzo trudnego zadania już w końcu 2015 r. I wszystko wskazuje na to, że w styczniu przyszłego roku wszystkie firmy rodzinne działające w Polsce otrzymają projekt ustawy, która wprowadzi do porządku prawnego instytucję prokurenta spadkowego. Będzie on zarządzał firmą do czasu rozstrzygnięć spadkowych. Dzięki temu przedsiębiorstwo osoby fizycznej będzie mogło nieprzerwanie działać, gdy jego właściciela już nie będzie.

Właściciele firm rodzinnych działający w Radzie Firm Rodzinnych w Lewiatanie podnosili w czasie dyskusji kilka kwestii, m.in. czy prokurent spadkowy nie powinien być obowiązkowo powoływany przez przedsiębiorców. MR woli jednak pozostawić przedsiębiorcom wybór. Zwracali też uwagę na problem utrzymania koncesji posiadanych przez przedsiębiorstwo. Bez nich często prowadzenie działalności przez firmę nie będzie możliwe.

Przedstawiciele ministerstwa rozwoju poinformowali, że ustawa będzie zapewniała możliwość utrzymania koncesji w razie spełnienia przez nowych właścicieli warunków koncesyjnych w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku.

Na spotkaniu dyskutowany był także pomysł wprowadzenia do polskiego prawa spółki rodzinnej, która pozwalałaby na przekształcanie działalności osoby fizycznej w bardziej przejrzystą formę prawną jaką jest spółka. Przedstawiciele firm rodzinnych wskazali na trzy problemy, które występują dzisiaj i zniechęcają do przekształcania się w spółki - samo przekształcenie działalności osoby fizycznej w spółkę jest kosztowne, spółki nie są transparentne podatkowo (podatek płaci się od zysków i od dywidendy), a także spółka to rozszerzona sprawozdawczość finansowa, która także jest kosztowna.

Ministerstwo Rozwoju zadeklarowało potrzebę dalszej rozmowy na ten temat. Przedsiębiorcy rodzinni rozmawiali z przedstawicielami MR także na temat sukcesji w dużych polskich firmach. Ich właściciele w większości nie chcieliby, aby ich firmy były sprzedawane albo dzielone po przejęciu przez sukcesorów. Jest to także niebywale ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki, w której ciągle mało jest dużych firm z kapitałem polskim. Dlatego należałoby poszukać rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie przedsiębiorstw w całości i nie sprzedawanie ich zewnętrznym inwestorom. Takim rozwiązaniem mogłaby być fundacja rodzinna, a może fundusz powierniczy.

Tematów prawnych związanych z sukcesją jest ciągle sporo. Przedsiębiorcy rodzinni doceniają prace MR dotyczące sukcesji w przedsiębiorstwach osób fizycznych. Widząc tak potencjał merytoryczny, jak i determinację w rozwiązywaniu problemów firm rodzinnych liczą, że debata nad spółką rodzinną, fundacją rodzinną czy funduszem powierniczym będzie trwała i zostanie wypracowane rozwiązanie, które wesprze przedsiębiorców w ich dążeniu do utrzymania ciągłości działania ich "biznesowych dzieci". Konfederacja Lewiatan

Źródło: Lewiatan