Prawie 95 proc. firm złożyło JPK_VAT w terminie

28.02.2018 11:00 (aktualizacja: )

Do 26 lutego do fiskusa trafiło 1,7 mln plików JPK_VAT. Resort finansów jest zadowolony i dziękuję przedsiębiorcom za terminowe przesłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT.

Prawie 95 proc. firm złożyło JPK_VAT w terminie

Prawie 95 proc. firm złożyło JPK_VAT w terminie / Min. Fin.

We wczorajszym komunikacie Ministerstwo Finansów podało, że 93-95 proc. firm wywiązała się z obowiązku złożenia raportu JPK_VAT (niektóre firmy składały korekty tego dokumentu, inne ze względu na rozmiar składały ich więcej, stąd dane szacunkowe).

<< JPK_VAT po terminie - kary >>

To zaskakująco dobre dane w konfrontacji z ostatnimi doniesieniami, że połowa mikrofirm nie jest zupełnie gotowa na nowy obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT. Zauważmy jednak, że dane ministerstwa finansów dotyczą wszystkich firm (także bardzo dużych korporacji i sektora MSP, które już od 2016 i 2017 przygotowywały JPK_VAT), a informacja o słabym przygotowaniu dotyczyła tylko mikroprzedsiębiorców, którzy dopiero po raz pierwszy musieli wysłać raport JPK_VAT.

Jak zaznaczył wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski „ - Polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi, gdzie za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16 proc. firm. Duże znaczenie miała tutaj wielomiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, jaką prowadziły wspólnie Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). W kolejnych tygodniach KAS będzie skupiała się głównie na edukacji w zakresie JPK. Będziemy pomagać i wyjaśniać. Na razie kary będą ostatecznością." Mimo tego zapewnienia warto wiedzieć, jakie kary grożą za nie wywiązanie się z obowiązku przesłania JPK_VAT.

/ks na podstawie komunikatu MF