Podwyżka VAT na smoczki i butelki dla dzieci wstrzymana

20.04.2016 10:00 (aktualizacja: )

Podwyżka VAT na smoczki i butelki dla dzieci wstrzymana

Jednak nie będzie wyższego podatku VAT na smoczki (na razie). Ministerstwo Finansów poinformowało, że VAT na smoczki i produkty gumowe pozostaje na dotychczasowym poziomie 8%.

Podwyżka VAT na smoczki i butelki dla dzieci wstrzymana

Źródło: YAY foto

Ministerstwo Finansów wycofało projekt ustawy w tej sprawie i będzie analizować możliwości pozostawienia części stawek na obecnym poziomie – taki komunikat z Ministerstwa Finansów otrzymał serwwis www.akademiaporodu.pl. Jak podkreśliły służby prasowe MF, wzrost podatku VAT na niektóre towary związane z ochroną zdrowia – w tym na smoczki dla dzieci – wymusza na Polsce wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał stwierdził bowiem, że Polska naruszyła przepisy dyrektywy VAT w związku z utrzymywaniem obniżonej 8% stawki podatku VAT – zamiast stawki podstawowej 23%.

Przypominamy, że sprawa dotyczy zmian w wysokości stawki VAT na produkty gumowe nie posiadające statusu środków medycznych. Zmiana VAT miała więc objąć smoczki dla dzieci, smoczki do butelek, kroplomierze, gumowe elementy termoforów, laktatorów etc. Gama tych produktów jest więc duża. O planowanych zmianach informowaliśmy jako jedni z pierwszych przed kilkoma dniami, zaraz po głosowaniu nad ustawą w Sejmie.

VAT na smoczki, butelki i inne po staremu – co zmiana oznaczałaby dla rodziców?

Ponieważ pojawiły się głosy – także w komentarzach do poprzedniej informacji, że zmiana w VAT będzie finalnie symboliczna, wyjaśniamy, że z punktu widzenia rodziców produkty gumowe to nie tylko symboliczne smoczki, ale także butelki, zabawki, termofory, gumowane przybory, zabawki itd. Sumując nie chodzi tu o zmianę ceny jednego smoczka z 3zł + 8% VAT na 3 zł + 23% bo takie ceny nie istnieją, a wydatki (sumarycznie) sięgające często kilkuset złotych.

VAT na smoczki i inne produkty gumowe bez zmian

Na szczęście Ministerstwo Finansów spojrzało na zmianę szeroko i empatycznie i póki co VAT na smoczki pozostaje na dotychczasowym poziomie stawki preferencyjnej – 8%, trzeba jednak pamiętać, że jeżeli MF nie znajdzie innego rozwiązania, to zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, – VAT będzie musiał zostać zwiększony do stawki podstawowej wynoszącej w Polsce 23%.

Źrodło: www.akademiaporodu.pl