Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Płatności w split payment również kartą płatniczą

Katarzyna Sudaj

Resort finansów pracując nad rozwojem mechanizmu podzielonej płatności planuje umożliwić podatnikom płacenie nie tylko przelewem, ale także kartą płatniczą.

Przypomnijmy, że od lipca 2018 roku można stosować mechanizm podzielonej płatności w VAT (tzw. MPP), czyli split payment. MF podkreśla, że 10 proc. transakcji split payment jest realizowanych dobrowolnie. Od lipca 2018 do lipca 2019 roku wykonano 18,7 mln transakcji z użyciem tego mechanizmu. Wartość zapłaconego w ten spobób podatku VAT wyniosła 73,2 mld zł.

Obowiązek korzystania z podzielonej płatności obejmie niektóre branże już 1 listopada 2019 roku. Chodzi o obszary szczególnie narażone na wyłudzenia podatku VAT np. handel paliwem.

» Od 1 listopada 2019 r. split payment obowiązkowe

Już w sierpniu br. słyszeliśmy o planach MF, by z konta VAT dedykowanego split payment, przedsiębiorca mógł regulować nie tylko należności dotyczące podatku od towarów i usług, ale także opłaty  zakresie importu, cła, akcyzy, podatku dochodowego i składek ZUS.

» Z konta VAT do MPP opłacisz inne podatki i składki ZUS

Zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w MF Zbigniew Makowski w rozmowie z PAP potwierdził, że resort finansów zamierza rozszerzyć opcje rodzajów zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności o możliwość użycia karty płatniczej.

Płatność podzielonaZmiany w VAT