Czy biura rachunkowe chcą przywrócenia licencji zawodu księgowego? [badanie OSCBR]
![Czy biura rachunkowe chcą przywrócenia licencji zawodu księgowego? [badanie OSCBR]](https://static.pit.pl/filtered/8b/306827,560896,z_285_150.jpg)
Resort finansów pracując nad rozwojem mechanizmu podzielonej płatności planuje umożliwić podatnikom płacenie nie tylko przelewem, ale także kartą płatniczą.
Przypomnijmy, że od lipca 2018 roku można stosować mechanizm podzielonej płatności w VAT (tzw. MPP), czyli split payment. MF podkreśla, że 10 proc. transakcji split payment jest realizowanych dobrowolnie. Od lipca 2018 do lipca 2019 roku wykonano 18,7 mln transakcji z użyciem tego mechanizmu. Wartość zapłaconego w ten spobób podatku VAT wyniosła 73,2 mld zł.
Obowiązek korzystania z podzielonej płatności obejmie niektóre branże już 1 listopada 2019 roku. Chodzi o obszary szczególnie narażone na wyłudzenia podatku VAT np. handel paliwem.
» Od 1 listopada 2019 r. split payment obowiązkowe
Już w sierpniu br. słyszeliśmy o planach MF, by z konta VAT dedykowanego split payment, przedsiębiorca mógł regulować nie tylko należności dotyczące podatku od towarów i usług, ale także opłaty zakresie importu, cła, akcyzy, podatku dochodowego i składek ZUS.
» Z konta VAT do MPP opłacisz inne podatki i składki ZUS
Zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w MF Zbigniew Makowski w rozmowie z PAP potwierdził, że resort finansów zamierza rozszerzyć opcje rodzajów zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności o możliwość użycia karty płatniczej.
Płatność podzielonaZmiany w VAT