PIT-PFR nieterminowo: wstępnie wypełnione zeznanie PIT później niż zapewniało MF

Piotr Szulczewski 17.03.2016 09:00 (aktualizacja: )

2016-03-17

Podobnie jak w rok temu, od 16 marca 2016 r. administracja podatkowa miała udostępnić podatnikom składającym PIT-37 usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego – tak jeszcze miesiąc temu informowano na serwisie rządowym www.szybkipit.pl. Niestety, mimo zapewnień, przez cały dzień usługa ta nie była jeszcze dostępna.

PIT-PFR nieterminowo: wstępnie wypełnione zeznanie PIT później niż zapewniało MF
źródło: YAY foto

Informacja o terminie premiery usługi w 2016 r., podana na stronie szybkipit.pl, nie została przesunięta. Ani na stronie www.szybkipit.pl, ani na stronach Ministerstwa Finansów, w tym na stronie www.portalpodatkowy.gov.pl nie ma żadnej informacji o przesunięciu wstępnie ogłoszonego terminu uruchomienia usługi PIT-PFR. Niestety w dniu ogłoszonej premiery nie było jeszcze możliwości wysyłki e-pita z użyciem usługi wstępnie wypełnionej deklaracji.

PIT-PFR już działa. Możesz złożyć PIT-37 i PIT-38 za 2015 rok

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Finansów, dzięki PFR w 2016 r. nie będzie trzeba samodzielnie wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z PIT-11, PIT-8C i PIT-R i PIT-40A/11A. Na Portalu Podatkowym, oprócz PIT-37 będzie możliwość uzyskać również wstępnie wypełnioną deklarację dotyczącą kapitałów pieniężnych - PIT-38. Informacja dostępna na stronie www.szybkipit.pl nie jest zgodna z informacją podaną na portalu podatkowym, na którym wskazuje się jedynie, że PIT-PFR będzie można wypełnić już „w marcu”.

W efekcie wygląda na to, że na tę chwilę oczekiwać będzie trzeba na premierę usługi do końca marca. Podatnicy, którzy chcieliby uzyskać szybki zwrot podatku, nie będą zatem mogli skorzystać z usługi, której celem ma być corocznie ułatwienie rozliczeń z urzędem skarbowym.

Piotr Szulczewski, PIT.pl