5 czerwca 2023 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Jeśli firma medyczna sponsoruje opłatę rejestracyjną lekarzowi za jego udział w konferencji, to jest to przychód lekarza, od którego musi on zapłacić podatek dochodowy.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną firmy medycznej prowadzącej spór z urzędem skarbowym o opodatkowanie części darmowych świadczeń dla lekarzy oferowanych im podczas sponsorowanych konferencji i sympozjów (NSA Sygnatura akt II FSK 858/17).
We wczorajszej Rzeczypospolitej mogliśmy przeczytać artykuł dotyczący spółki, która jest producentem i dystrybutorem suplementów diety oraz innych wyrobów medycznych. Firma sponsoruje wyjazdy lekarzy na konferencje, sympozja i kongresy naukowe w Polsce i za granicą. Pokrywa za nich koszty przejazdów/przelotów, noclegu, wyżywienia, a także koszty opłat wizowych czy opłatę rejestracyjną. Spółka medyczna wystąpiła o interpretację podatkową, aby upewnić się czy musi wystawiać PIT-8C dla lekarzy i co w nim uwzględnić.
Fiskus nie zgodził się z firmą w sprawie wydatków na pokrycie opłaty rejestracyjnej oraz kosztów wyżywienia ponad kwotę diet określonych w przepisach. Urząd skarbowy uznał, że te wydatki poniesione za lekarzy będą dla nich przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym – dokładniej będzie to przychód z innych źródeł, który nie podlega zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT.
Podatek PITPIT-11Rozliczenie rocznePIT-36