Paradise Papers: Polska walczy z firmami uciekającymi do rajów podatkowych

08.11.2017 12:00 (aktualizacja: )

Paradise Papers to dowód na konieczność walki z ucieczką firm do rajów podatkowych. Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazał, że jednym z kroków zmierzających do większej przejrzystości w finansach dużych firm jest projekt pozwalający na upublicznianie ich rozliczeń podatkowych.

Paradise Papers: ucieczka do rajów podatkowych bez Polaków
Paradise Papers: ucieczka do rajów podatkowych bez Polaków / YAY foto

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreśla, że tak zwane Paradise Papers to kolejny dowód na konieczność walki z uciekaniem firm do rajów podatkowych. W ujawnionych przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych dokumentach pojawiają się nazwiska osób publicznych i biznesmenów z wielu krajów oraz nazwy firm unikających opodatkowania.

<< Raje podatkowe CIT >>

Przebywający w Brukseli wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział Polskiemu Radiu, że nie ma informacji o tym, żeby w Paradise Papers była mowa o Polakach lub polskich firmach. Jednocześnie podkreślił, że wyciek potwierdza dużą skalę zjawiska i fakt, że z takimi nadużyciami należy walczyć.

Mateusz Morawiecki dodał, że jednym z kroków zmierzających do większej przejrzystości w finansach dużych firm jest projekt pozwalający na upublicznianie ich rozliczeń podatkowych. Projektem w tym tygodniu ma zająć się Sejm.

<< Raje podatkowe PIT >>

Wicepremier przypomniał też, że Polska była aktywna podczas podpisywa nia w czerwcu umowy OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) zmierzającej do walki z rajami podatkowymi.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/sk