Pobierz e-pity 2019

Ostatni dzień na PIT - zostało kilka godzin do północy

Katarzyna Sudaj 30.04.2015 09:00 (aktualizacja: )

Dziś 30 kwietnia - ostatni dzień na wypełnienie ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Do północy należy wysłać PIT do urzędu skarbowego i zapłacić podatek należny z tytułu niedopłaty, jeśli takowa się pojawiła. Nie czekaj do końca dnia – będzie nerwowo i tłoczno – na poczcie, w skarbówce i w „internecie”.

Ostatni dzień na PIT - zostało kilka godzin do północy

Źródło: Thinkstock.com

Jeśli jeszcze do tej pory podatnik nie rozliczył swojego PIT-u za 2014 rok, już ostatni dzwonek. Do północy zostało niewiele czasu. W ostatnim dniu sezonu rozliczeń rocznych sama wysyłka deklaracji może zająć więcej czasu niż faktyczne wypełnienie deklaracji podatkowej.

Jaką wybrać deklarację PIT?

Choć urzędy skarbowe będą pracowały dziś dłużej niż zwykle, to i tam będzie trzeba odstać swoje w kolejce. Również na poczcie można spodziewać się wzmożonego ruchu podatników, którzy chcą wysłać formularz PIT listem poleconym jeszcze z datą 30 kwietnia.

W cierpliwość uzbroić będą się musieli także internauci, którzy zdecydowali się na złożenie PIT online. Zgodnie z szacunkami ekspertów, milion Polaków zostawiło na ostatni dzień elektroniczną wysyłkę deklaracji PIT przez internet. Oznacza to jedno - serwery przyjmujące zeznania mogą być przeciążone, a tym samym czas oczekiwania na Urzędowe Poświadczenie Odbioru znacznie się wydłuży.

Data i godzina na UPO określa czas złożenia zeznania PIT

Nie warto więc czekać na koniec dnia i ryzykować przekroczenia ustawowego terminu na rozliczenie roczne. W przypadku wysyłki internetowej nie liczy się bowiem moment kliknięcia „wyślij e-deklarację” w programie komputerowym, ale data przyjęcia dokumentu przez Administrację Podatkową. A datą tą jest dzień i godzina, która pojawia się przy wygenerowaniu UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru). W przypadku przeciążonych serwerów może zdarzyć się tak, że e-deklarację wyślemy wieczorem, ale UPO otrzymamy dopiero po północy z datą 1 maja. A to będzie równoznaczne ze spóźnieniem i złożeniem PIT po terminie.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl