Pomoc eksperta

PIT-y przez Internet bez e-Podpisu

UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru

Numer UPO stanowi najważniejsze dla podatnika potwierdzenie, że zweryfikowany pod względem formalnym druk PIT trafił po wysłaniu go z pomocą Internetu do urzędu skarbowego. UPO jest zatem potwierdzeniem, że druk znalazł się w organie podatkowym w dacie, w której numer ten został przekazany podatnikowi składającemu zeznanie podatkowe.

UPO nadawany jest wyłącznie takiemu drukowi, który uzyska status 200, zatem który pozostaje zweryfikowany pozytywnie po nadaniu mu wcześniej numeru referencyjnego. Kolejność jest zatem następująca:

  • sporządzenie deklaracji podatkowej,
  • przesłanie jej - „przycisk wyślij”,
  • nadanie numeru referencyjnego,
  • weryfikacja formalna,
  • nadanie statusu 200 – weryfikacja pozytywna lub innego statusu, który odrzuca pod względem formalnym druk podatkowy (status inny niż 200 powoduje odrzucenie formularza),
  • wygenerowanie UPO.

Data uzyskania UPO stanowi potwierdzenie daty złożenia deklaracji, ale również faktu, że deklaracja dotarła do organu podatkowego, zatem, że faktycznie została złożona. Numer UPO powinno się przechowywać aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego, wynikającego z danej deklaracji (czyli do 5 lat licząc od końca roku 2014 – w związku z deklaracją PIT za 2013 r.).

Istnieje możliwość oczekiwania na UPO – po złożeniu deklaracji do weryfikacji. Okres ten może wystąpić, gdy system urzędowy przyjmuje znaczną ilość formularzy (szczególnie pod koniec terminów rozliczeniowych). Termin na uzyskanie UPO może się wydłużyć do kilku – kilkunastu godzin.

Pamiętaj !

Terminem złożenia jest uzyskanie UPO, w przypadku, gdy wyślesz deklarację online w ostatnich godzinach, a UPO uzyskasz po terminie, powinieneś wystąpić z czynnym żalem, by nie ponieść konsekwencji karnych skarbowych.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 15-07-2013
  • data modyfikacji: 04-07-2014

Komentarze

Autor: sss (08-03-2014 21:20:27)
Temat: pit
Witam. Po złożeniu PIT online po minucie dostałem UPO z wiadomością, że mój PIT został przyjęty przez Ministerstwo Finansów. 07.03.2014 (po 2 tygodniach) dostałem zwrot na konto...pokaż całą treść
Witam. Po złożeniu PIT online po minucie dostałem UPO z wiadomością, że mój PIT został przyjęty przez Ministerstwo Finansów. 07.03.2014 (po 2 tygodniach) dostałem zwrot na konto i wbrew powyższemu artykułowi, nie dostałem żadnych innych informacji na maila o statusie mojego PITzwiń
Dodaj swój komentarz
Drukuj