Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2020 rok?

Podatnicy będą zmuszeni w niektórych przypadkach występować o nowy rodzaj interpretacji prawa – czyli z wnioskami grupowymi o interpretację przepisów podatkowych. Mają one za zadanie wyjaśniać zagadnienia dotyczące przekształceń i zmian udziałowych w podmiotach oraz transakcji pomiędzy grupami podmiotów powiązanych.
Moc ochronna obecnie wydawanych interpretacji indywidualnych zdaniem Ministerstwa Finansów bywa nadużywana. Jako przykład nadużycia uznaje się wnioski spółek w organizacji lub spółek nie prowadzących jeszcze żadnej działalności, które dopiero po uzyskaniu interpretacji były „dostarczane" przedsiębiorcy, który zdecydował się na wdrożenie optymalizacji podatkowej. Tak wydawane obecnie interpretacje dają zbyt wysoki poziom gwarancji przyszłemu podatnikowi, że jeżeli się do niej zastosuje, to wówczas nie będzie ponosić negatywnych konsekwencji. Oznacza to, że nawet jeżeli urząd skarbowy nie uwzględni interpretacji przy wydawaniu decyzji, to podatnik, który zastosował się do tej interpretacji, nie zapłaci odsetek za zwłokę i nie będzie odpowiadał za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Jeżeli interpretacja zostanie doręczona podatnikowi przed zdarzeniem, którego dotyczy, to ochrona będzie polegała także na zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku.
Obecnie wyłącznie od woli podmiotów zainteresowanych uzyskaniem stanowiska organu podatkowego zależy, czy złożą odrębne wnioski o wydanie interpretacji (indywidualnych), czy skorzystają z możliwości złożenia wniosku wspólnego (zbiorowego).
Podatnicy uczestniczący w różnego rodzaju łańcuchach restrukturyzacyjnych, których celem jest optymalizacja podatkowa, występując z wnioskami indywidualnymi, opisują stan faktyczny jedynie ze swojej perspektywy, pomijając powiązania z innymi uczestnikami takiego łańcucha. W efekcie z perspektywy pojedynczych podatników te rozliczenia są oceniane jako prawidłowe. Natomiast organ wydający interpretację nie ma możliwości oceny całego łańcucha transakcji oraz roli podmiotów uczestniczących w takiej grupie, które może wpływać na prawidłowość rozliczeń.
W efekcie zmian w przepisach wprowadzone mają zostać obligatoryjne wnioski o interpretacje podatkowe grupowe oraz o wydanie grupowych opinii zabezpieczających. Regulacje dotyczące tego typu wniosków mają być zastosowane w przypadku, gdy stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku o interpretację indywidualną obejmie transakcje lub inne czynności dokonywane z udziałem podmiotów powiązanych, tj. transakcji z podmiotem krajowym, podmiotem zagranicznym lub podmiotem, który ma stać się podmiotem krajowym lub zagranicznym. Obligatoryjnego wniosku grupowego składać nie będzie trzeba w sytuacji występowania powtarzalnych transakcji lub innych czynności, dokonywanych przede wszystkim z podmiotami innymi niż podmioty powiązane, gdy warunki tych transakcji lub innych czynności dokonywanych z podmiotami powiązanymi nie odbiegają od warunków stosowanych wobec podmiotów innych niż podmioty powiązane.
Interpretacje takie wydane będą nie później niż w terminie 6 miesięcy, od dnia otrzymania wniosku. W zakresie pozostałych rodzajów interpretacji termin ten nadal nie będzie mógł przekroczyć 3 miesięcy.
Oprócz stosowanych do tej pory elementów wniosków ORD-IN, wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego we wniosku grupowym obejmować będzie dodatkowo:
Tak szeroki katalog informacji wpłynie na kwestie bezpieczeństwa stosowania uzyskanej treści interpretacji. Ochrona nie będzie przysługiwać od dnia wydania interpretacji indywidualnej, jeżeli korzyści lub transakcje i inne czynności nie zostaną wskazane we wniosku grupowym zgodnie z wymaganiami wobec stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
Nie będzie ona również przysługiwać, jeśli podane we wniosku grupowym wartości głównych korzyści oraz przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub prawa majątkowego odbiegają co najmniej o 25% od wartości rzeczywistych.
Piotr Szulczewski, PIT.pl