Opony zimowe kosztem działalności gospodarczej

Piotr Szulczewski 05.11.2017 10:00 (aktualizacja: )

2017-11-06

Zakup opon zimowych to świetna metoda na oszczędność podatkową na koniec roku. Szczególnie, gdy okazuje się, że roczne przychody są znacznie wyższe niż koszty poniesione od początku roku podatkowego. Wydatek na opony do auta służbowego, ale również prywatnego, może stać się elementem kosztów podatkowych.

Opony zimowe kosztem działalności gospodarczej

Opony zimowe kosztem działalności gospodarczej / YAY foto

 

Wykazanie związku pomiędzy zakupem opon zimowych a uzyskiwaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów nie budzi obecnie wątpliwości. Opony zimowe w aucie służbowym stanowią element zapewniający możliwość korzystania z pojazdu w okresie obniżonej temperatury. Obowiązek ich wykorzystania wynika bezpośrednio z przepisów o ruchu drogowym, a zabezpieczenie środka trwałego – pojazdu – przed wypadkiem jest dodatkowym czynnikiem podkreślającym konieczność ich posiadania i wykorzystywania.

<< Odśnieżanie firmowej posesji w koszty >>

Istotne jest, że zakup opon to wydatek eksploatacyjny. Jeśli inwestycja dotyczy pojazdu będącego środkiem trwałym – jego wartość nie zwiększy podstawy ustalenia odpisów amortyzacyjnych, lecz zostanie wprowadzona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku auta prywatnego wykorzystywanego w firmie na podstawie ewidencji przejechanych kilometrów, wydatek na opony zimowe stanowi element eksploatacyjny, a zatem musi mieścić się w rocznym limicie wynikającym z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów i stawki za każdy kilometr, której wysokość zależy od pojemności pojazdu. Obowiązek kilometrówki nie dotyczy prywatnych pojazdów innych niż osobowe, stąd zakup opon do nich nie będzie musiał mieścić się w ramach limitu, a mimo to można go wprowadzić do kosztów działalności gospodarczej wskazując na związek z zachowaniem źródła przychodów.

Nie tylko cena opon w koszty, ale również usługa…

Rozliczeniu podatkowemu, takiemu samemu jak wartość zakupionych opon, podlega usługa ich montażu (wymiany) – zarówno przed, jak i po sezonie. W ewidencjach podatkowych obie czynności (zakup i usługę) księguje się odrębnie, niemniej obie stanowią wydatek bieżący. W przypadku prywatnych pojazdów osobowych – rozliczenie usługi nastepuje w ramach ewidencji przejechanych kilometrów.

Odlicz VAT od zakupu i usługi wymiany opon

Podatek VAT zawarty w cenie może podlegać odliczeniu pod warunkiem korzystania z opon dla celów opodatkowanych. Obowiązuje tutaj zasada 50%-ego, ograniczonego prawa odliczenia, chyba że prowadzona jest ewidencja pojazdu dla celów podatku VAT oraz złożony został formularz VAT-26. Tego ostatniego obowiązku nie posiadają podatnicy korzystające z pojazdów uprawnionych do pełnego odliczenia VAT.

Piotr Szulczewski, PIT.pl